Националният отбор на България днес играе с Гибралтар. Скалистата територия всъщност е малък полуостров, който е част от Иберийския полуостров. Гибралтар е британска територия и всъщност е най-близката част на континентална Европа до Африка (разстоянието е само 14,3 км). Често е наричан и Скалата, а повод за това е релефът на територията.

Според настоящата си конституция Гибралтар има собствено управление, осъществявано чрез парламент, където депутатите са с четиригодишен мандат. Държавният глава е британската кралица Елизабет II, която е представлявана от губернатора Сър Дейвид Стийл.

С население от едва 34 000 жители и територия от 6,7 кв. км е трудно да се повярва, че Гибралтар разполага със собствено първенство. Това обаче е факт и местните отбори в последните години редовно участват в квалификационните кръгове на Шампионската лига и Лига Европа.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Гибралтарската футболна асоциация е основана през 1895 г. Местното първенство е организирано през 1907 г., а преди това единственият футболен турнир е Мърчънтс Къп. Първоначално шампионатът е съставен от осем отбора, но след това се развива до създаването на две дивизии. Този формат беше запазен до съвсем скоро, когато бяха направени някои промени. Най-успешният гибралтарски футболен клуб е Принс ъф Уелс (на снимката вляво), който обаче се разпада през 50-те години на ХХ век.

Средата на миналия век е Златната ера на гибралтарския футбол. Тогава Реал (Мадрид), Атлетико (Мадрид) и Цървена звезда играят срещу местния национален отбор. Въпреки аматьорския си статут гибралтарците успяват да направят 2:2 с Реал (Мадрид).

През по-голямата част от историята си Гибралтарската футболна асоциация получава откази за членство в УЕФА и ФИФА. Това се променя през пролетта на 2013 г. Тогава страната става 54-ият член на УЕФА. Затова и прякорът на националния отбор е Тийм 54. През 2016 г. следва и приемането в редиците на ФИФА.

След реформацията на местния футбол преди сезон 20109/20 на територията се провеждат три турнира за мъже. Единият от тях е местният шампионат, в който участват всичките 12 отбора. Всички участници играят всеки срещу всеки и след това има разделяне на първа шестица (Шампионска група) и втора шестица (Челъндж група).

В Шампионската група отборите играят за определяне на участниците в Шампионската лига и Лига Европа, докато тимовете от втората шестица спорят за спечелване на Челъндж Трофи, който осигурява участие в Рок Къп. Рок Къп е турнирът за купата на Гибралтар, който се провежда в четири кръга. Шампионът и носителят на Купата спорят за суперкупата, която се казва Пепе Рейес Къп.

Гибралтар има и първенство за вторите отбори на участниците в националния шампионат. При жените има първенство и турнир за купата, като победителите се класират за участие в Женската шампионска лига. Заради пандемията от COVID-19 турнирите бяха анулирани.

Всички отбори играят на единствения футболен стадион на територията - „Виктория Стейдиъм“. В първенството играят повече местни футболисти, а легионерите са предимно от Испания от Англия. Първенството при мъжете през миналия сезон, преди да бъде прекратен, беше оспорвано – пет точки разделяха първия и втория в класирането. Не може да не се отбележи, че има два доминиращи отбора на територията на Гибралтар.

На първо място е Линкълн Ред Импс, кръстен на английския футболен клуб Линкълн, носещ прякора Импс (дяволчетата). Тимът спечели пет поредни титли в периода 2009-14 и Линкълн Ред Импс без съмнение е най-успешният клуб в съвременния гибралтарски футбол. Преди прекратяването на сезон 2019/20 обаче отборът беше едва на трето място.

Вторият отличаващ се клуб е Юропа, който с второто си място в Рок Къп през 2014 г. стана първият гибралтарски клуб, участвал в в квалификациите на Лига Европа. Оттогава Юропа спечели общо осем трофея, включително и титлата през 2017 г. Освен това водеше в класирането преди анулирането на миналия сезон.

В последните години има и още два отбора, които се отличават. Сейнт Джоузефс беше преди Линкълн Ред Импс в подреждането на сезон 2019/20 и се класира за квалификациите на Лига Европа. Линкс също се представи впечатляващо и завърши четвърти.

Разликата пред останалите тимове в първенството е огромна и през миналия шампионат Колидж 1975 записа катастрофални загуби от Линкълн Ред Импс (0:15) и Юропа (0:12).

Отборите от Гибралтар нямат почти никакви успехи в евротурнирите и редовно отпадат в първите етапи на квалификационните кръгове. Това обаче не означава, че нямат с какво да се похвалят.

Датата 12 юли 2016 г. е вероятно най-светлата точка в историята на гибралтарските отбори в Европа. На този ден Линкълн Ред Импс прави сензацията и побеждава Селтик с 1:0 в мач от втория квалификационен кръг на Шампионската лига. „Детелините“ доминират, а гол на Муса Дембеле е отменен. Първото полувреме завършва при нулево равенство. През втората част Лий Касиаро (на снимката вдясно) вкарва единственото попадение в мача. Това е втори исторически гол за полицая, тъй като вкарва и първото попадение за Гибралтар в официалне мач – срещу Шотландия (1:6 през 2015 г.). На реванша Селтик печели с 3:0 и продължава напред.

Първенството на Гибралтар е аматьорско, но в отбора има и професионалисти. Заради късното си приемане като член на УЕФА и ФИФА местният футбол не е успял да създаде някакви по-забележими играчи, но напоследък се развиват доста млади надежди, които дори правят трансфери в чужбина. Част от играчите на националния отбор не са родени на територията, но получават правото да носят екипа заради своите по-възрастни роднини.

Футболните фенове трябва да обърнат внимание на няколко от младите играчи на Тийм 54. Все пак на Скалата им възлагат големи надежди и целта е именно те да повишат нивото на местния футбол и на националния отбор.

Луи АНСЛИ
20-годишният защитник е роден в Лондон и в момента играе за втория отбор на Блекбърн. Въпреки че не е роден в Гибралтар, той в продължение на 1,5 години беше част от Линкълн Ред Импс. Ансли е първият футболист, който е играл за всички национални формации на Гибралтар от 16-годишните до мъжете. За момента има 12 мача за националния тим, а е съвсем близо до това да стане професионалист.

Дейл КОУЛИНГ
23-годишният вратар е роден в Гибралтар. Играл е в няколко местни клубове, както и в нискоразредни тимове в Англия. На 10 август осъществи трансфер от Юропа в северноирландския Гленторан срещу 50 000 паунда.

Тджей ДЕ БАР
20-годишният атакуващ халф през миналия сезон играеше в Испания за втория отбор на Овиедо. От 1 септември е част от Линкълн Ред Импс. Има два гола за националния отбор като на 10 октомври донесе победата с 1:0 на Лихтенщайн в Лигата на нациите. Силните му изяви за Юропа през сезон 2018/19 пък му донесоха правото да премине тестове в португалския Рио Аве и в испанския Лас Палмас.