ИГРАЙТЕ БЛИЦ ГЕЙМ 4 - ТУК!

Манчестър Юнайтед и Челси завършиха 0:0 в дербито от 2-ия кръг на Висшата лига. Това бе най-ранният сблъсък между претенденти за титлата в Топ първенствата на Европа.

Шотландският мениджър на „червените дяволи“ Дейвид Мойс не можа да използва Рафаел (контузия на коляното), Нани (разтежение), Ашли Йънг (глезен) и Хавиер Ернандес (коляно). Челси излезе без контузения Давид Луис. Противно на очакванията Ромелу Лукаку не получи титулярно място за сметка на Фернандо Торес и Демба Ба. Вместо тях на терена се появи германецът Анде Шюрле.

Нападателят, който привлече най-голямото внимание тази вечер се казваше Уейн Рууни. Английският национал започна в стартовия състав на “червените дяволи” и беше най-добрият на терена заедно с Ашли Коул от Челси. Както е известно, „сините“ от Лондон не крият желанието си да привлекат Рууни.

Преди почивката съперниците подходиха прекалено предпазливо и голови положения на практика липсваха. В действията на играчите преобладаваше техническият брак. Единствената запомняща се ситуация стана в 22-ата минута, когато Робин ван Перси стреля към Петер Чех от малък ъгъл, но в страничната мрежа. Секунди преди паузата Том Клевърли опита да изненада чеха, но шутът му премина над вратата.

През второто полувреме тактиката се запази същата. Рууни се опитваше да тормози защитата в синьо, а Ван Перси оставаше изолиран в предни позиции. В 56-ата минута Уейн чукна топката към свободния Уелбек, който стреля над вратата. Малко след това Де Хеа спаси силен шут на Гари Кейхил. В 71-ата минута пък гостите имаха претенции за дузпа, след един сблъсък в пеналта между Ашли Коул и Фил Джоунс, но съдията даде знак играта да продължи.До края съперниците се пазеха от грешки и логично дербито завърши 0:0.

Това беше мач №143 в историята на сблъсъка. Досега балансът е 59 победи за Манчестър Юнайтед, 43 равенства, 41 победи за Челси. От сега действащите футболисти на домакините най-много пъти в дербито е играл ветеранът Райън Гигс – 50 мача, от които 30 само във Висшата лига. В момента уелската легенда е в челната тройка на най-старите футболисти в историята на Премиършип. По-възрастни от него са само Теди Шерингам и Дийн Уиндас.

Робин ван Перси прекъсна серия от девет гола в последните си осем мача във Висшата лига. Челси не можа да стане първия отбор, който е спечелил два мача от Висшата лига на „Олд Трафорд“ през тази календарна година.
Срещата предизвикваше допълнителен интерес с факта, че начело на „сините“ през това лято се завърна Жозе Моуриньо. Легендарният мениджър на „червените дяволи“ Сър Алекс Фъргюсън пък се пенсионира и беше заменен от Дейвид Мойс.

Както е известно, португалецът имаше специални отношения със Сър Алекс Фъргюсън и винаги му подаряваше по бутилка хубаво вино при техните срещи. Специалния продължава да твърди, че Манчестър Юнайтед е любимият му съперник. Жозе Моуриньо е загубил само две от осемте си гостувания на „Олд Трафорд“ (3 победи, 3 равенства).

Манчестър, „Олд Трафорд“
Съдия: Мартин Аткинсън

Манчестър Юнайтед: Давид де Хеа, Фил Джоунс, Неманя Видич, Рио Фърдинанд, Патрис Евра, Том Клевърли, Майкъл Карик, Антонио Валенсия (66 - Ашли Йънг), Уейн Рууни, Дани Уелбек (78 - Райън Гигс), Робин ван Перси

Челси: Петър Чех, Бранислав Иванович, Тим Кейхил, Джон Тери, Ашли Коул, Рамирес, Франк Лампард, Еден Азар (90+3 - Сезар Аспиликуета), Оскар, Кевин де Брюн (60 - Фернандо Торес), Андре Шюрле (87 - Джон Оби Микел)
Жълт картон: Де Брюн, Торес (Челси)

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 2 КРЪГ
24.08.13
14:45 ч.
Фулъм – Арсенал 1:3
0:1 Оливие Жиру (14), 0:2 Лукас Подолски (41), 0:3 Лукас Подолски (68), 1:3 Дарън Бент (77)
24.08.13
17:00 ч.
Сток Сити – Кристъл Палас 2:1
0:1 Маруан Шамах (31), 1:1 Чарли Адам (58), 2:1 Райън Шоукрос (52)
Саутхемптън – Съндърланд 1:1
0:1 Емануеле Джакерини (3), 1:1 Хосе Фонте (88)
Кардиф – Манчестър Сити 3:2
0:1 Един Джеко (52), Арон Гунарсон (60), 2:1 Фрейзър Кембъл (79),  3:1 Фрейзър Кембъл (79), 3:2 Алваро Негредо (90+2)