Шампионът Челси разби у дома запътилия се към Чемпиъншип Уест Хям с 3:0 в среща от 34-ия кръг на английската Висша лига. Привлеченият от Ливърпул в последния ден на зимния трансферен прозорец за рекордните 50 милиона паунда Фернандо Торес най-накрая вкара първия си гол за Челси, а останалите попадения за класическия успех над „чуковете” бяха дело на Франк Лампард и Флоран Малуда.

Двубоят на „Стамфорд Бридж” започна с проливен дъжд и натиск на домакините. Във 2-а минута Флоран Малуда бе чудесно изведен от Дидие Дрогба сам срещу Робърт Грийн през центъра на защитата и стреля, но стражът на "чуковете" отрази. Десет по-късно отново французинът някъде от точката на дузпата не успя да отбележи, след като бе оставен непокрит. Едва след 24 минути игра Уест Хям застраши сериозно Петър Чех. Демба Ба стреля силно отдалеч, но вратарят на "сините" изби. Малко след това Джонатан Спектър пропусна най-чистото положение до момента в мача. Футболистът на "чуковете" получи чудесен пас и оставен непокрит отдясно в наказателното поле на Челси стреля с глава. Чех обаче отново показа чудесен рефлекс и предотврати сигурен гол. До края на първата част гостите Уест Хям, очевидно отърсени от първоначалното напрежение, организираха по-добрите атаки и създадоха по-чистите положения. Защитата на Челси не действаше някак добре и като по чудо домакините се отърваха без попадение в собствената си врата. Минута преди края на първата част незабележимият до момента Франк Лампард все пак даде преднина за Челси, след као реализира от десетина метра за 1:0.

Въпреки разочароващото попадение в края на първата част, "чуковете" не се отказаха и в началото на второто полувреме имаха добър шанс да изравнят. Удар с глава на Да Коща в 51-ата минута обаче бе избит от голлинията. В 66-ата минута с удар от далечна дистанция бранителят на домакините Давид Луис нацели напречната греда. Уест Хям отговори с две хубави атаки, които Роби Кийн с лека ръка пропиля. По-чистото положение за ирландеца бе в 72-ата минута, когато излезе сам срещу Чех, но би над вратата. В 84-а минута падна голът на успокоението за Челси. Влезлият след почивката Фернандо Торес най-после се отпуши за 2:0. Испанецът бе изведен зад отбраната на гостите, след което топката спря в локва на терена и това заблуди бранителите. В този момент Торес успя да прати кълбото в мрежата с прецизен фалцов удар. В продължението на срещата Малуда с бомбен шут от границата на наказателното поле фиксира крайното 3:0.

След победата си Челси се утвърди на втора позиция с 67 точки и изостава само на 6 пункта от лидера Манчестър Юнайтед. Уест Хям пък се смъкна на последното място с 32 точки. /БЛИЦ

АНГЛИЯ - ВИСША ЛИГА, 34 КРЪГ

На 23 април (събота) от 14:45 часа
Манчестър Юнайтед - Евертън 1:0
1:0 Хавиер Ернандес (84)

На 23 април (събота) от 17:00 часа
Астън Вила - Сток Сити 1:1
0:1 Кенуайн Джоунс (20), 1:1 Дарън Бент (43)

Блекпул - Нюкасъл 1:1
0:1 Питър Льовенкрандс (17), 1:1 Кемпбъл (32)

Ливърпул - Бирмингам 5:0
1:0 Макси Родригес (7), 2:0 Дирк Кайт (23), 3:0 Макси Родригес (66), 4:0 Макси Родригес (73), 5:0 Джо Коул (86)

Съндърланд - Уигън 4:2
0:1 Диаме (52), 1:1 А. Гиян (55), 2:1 Хендерсон (66), 3:1 Сесеньон (73-дузпа), 4:1 Хендерсон (77), 4:2 Санто (90)

Тотнъм - Уест Бромич 2:2
0:1 Питър Одемвинги (5), 1:1 Роман Павлюченко (27), 2:1 Джърмейн Дефоу (67), 2:2 Саймън Кокс (81)

Уулвърхемптън - Фулъм 1:1
1:0 Флетчър (22), 1:1 А. Джонсън (80)

Челси - Уест Хям 3:0
1:0 Франк Лампард (44), 2:0 Фернандо Торес (84), 3:0 Флоран Малуда (90+2)

На 24 април (неделя) от 18:00 часа
Болтън - Арсенал (Диема)
Баланс: 115 мача, 34 победи за Болтън, 31 равенства, 50 победи за

На 25 април (понеделник) от 22:00 часа
Блекбърн - Манчестър Сити (Нова Спорт)
Баланс: 109 мача, 45 победи за Блекбърн, 27 равенства, 37 победи за Манчестър Сити

* Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.