Транссексуалният футболист Джони Саелуа допринесе за исторически първи успех на Американски Самоа с 1:0 над Тонга в квалификации за Световно първенство от приемането на страната за член на ФИФА през 1994 година. Досега Американски Самоа имаше изиграни общо 30 мача под егидата на ФИФА, всичките загубени, а головата разлика умопомрачаваща – 12:229.

Головете за успеха срещу Тонга бяха дело на Рамин Шахин в 44-ата минута и Шалом Луани в 74-ата минута. За гостите почетното попадение вкара Уналото Феао в 87-ата минута. След победата 23-годишният халф на домакините Джони Саелуа излезе от съблекалните облечен в женски дрехи. Така Саелуа би трябвало да е първият транссексуален футболист в историята, печелил с тим квалификация за Световно първенство. Преди това той бе загубил с отбора 4 последователни мача.

“Наистина имам жена на позицията дефанзивен халф. Можете ли да си представите подобно нещо в Англия или Испания?”, попита селекционерът на Американски Самоа Томас Ронген.

Въпросният Саелуа е биологично роден мъж, който в семейството си е възпитан като момиче. В социалните среди такъв човек се счита за жена. “Това е част от нашата култура. Отборът ме прие, а между нас властва респект”, сподели пред “Ню Йорк Таймс” самият Саелуа.