Членовете на Изпълнителния комитет на УЕФА ще търсят начини да защитят интересите на малките клубове, които произвеждат футболисти. Това стана ясно след заседанието на шефовете на европейската футболна центарала, сред които е и президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов, в Хелзинки. Днес във финландската столица ще се проведе и редовен конгрес на УЕФА, информира сайтът на БФС.

На заседанието на Изпълкома една от най-обсъжданите теми бе системата за солидарни плащания, която функционира като част от трансферния правилник на ФИФА. Според изнесените в последните години данни солидарните плащания, замислени като схема, която да компенсира клубовете с работещи детско-юношески школи, далеч не изпълнява своята роля. Според правилника на ФИФА 5% от всеки трансфер трябва да се разпределят по веригата за клубовете, които са участвали в изграждането на трансферирания футболист. Доклад на Европейската асоциация на клубовете, която има двама кооптирани членове в Изпълкома на УЕФА, обаче изнесе данни, че за периода 2011-2013 година едва 1,15% от предполагаемите 5% са влезли в касите на въпросните по-малки клубове. От общо $ 257 млн., колкото би трябвало да си разпределят тези клубове, ефективно са платени само $ 57,9 млн.

"Очевидно е, че системата не работи и се налагат промени. Тепърва ще търсим възможности и ще проведем консултации с ФИФА, за да видим как да променим нещата, така че европейските клубове да бъдат по-сериозно стимулирани да произвеждат талантливи играчи", коментира Франтишек Лауринец, който е един от членовете на Изпълкома на УЕФА и председател на Комисията за статута и трансфера на футболисти към централата в Нион.

Важно решение на Изпълкома бе и финалите на турнирите Лига Европа и Шампионска лига от догодина да се играят в една и съща седмица. Финалът на Лига Европа през 2019 г. ще се състои в сряда, 29 май в Лион, а това означава, че битката за определяне на първенеца в най-силния клубен турнир ще се състои но 1 юни в Киев. До момента носителите на двата трофея бяха излъчвани в две поредни седмици.

Генерални промени бяха гласувани и схемата за провеждане на Европейското първенство по футзал, което вече ще се състои на всеки 4 г., а не както досега на 2 г., а за финалите ще се класират 16, а не 12 отбора. Промяната, която цели да подобри формата и структурата на турнира, както и да избегне сблъсъка в календара със световното първенство по футзал на ФИФА, влиза в сила от 2022 г.