В мач от битката за оцеляване между директни съперници Уигън победи Уест Хям с 3:2 на своя „The DW Stadium”. Тази загуба на теория изхвърли „чуковете” от Висшата лига и те ще играят от следващия сезон в Чемпиъншип. Лондонският тим взе аванс от два гола преди почивката, но след нея допусна пълен обрат и така погреба всичките си надежди, че може да има някакъв шанс за спасение в последния кръг.

Мачът не започна никак добре за домакините от Уигън, които изоставаха в резултата още в 12-ата минута, когато роденият във Франция сенегалски нападател Демба Ба вкара след асистенция на германеца Томас Хитцълшпергер – 0:1. В 26-ата минута Демба Ба отново бе в прегръдките на своите съотборници, след като се разписа за 0:2 след подаване на Джеймс Томкинс. До края на първата част „чуковете” запазиха комфортната си преднина, но след почивката нямаше и помен от добрите им изяви.

В 57-ата минута френският нападател на Латикс Шарл Н’Зогбиа намали за 1:2 след чудесно изпълнение на пряк свободен удар, а само след още 11 минути игра ирландецът Конър Самон изравни за 2:2 след чудесна асистенция на Бен Уотсън.

До края на двубоя Уигън бе по-активен на терена и усилено търсеше гола, но попадение в която и да е врата така и не падаше. По всичко личеше, че равенството ще бъде крайният резултат, но в 94-ата минута Шарл Н’Зогбиа се разписа и по този начин донесе много ценна победа на тима си.

След успеха Уигън се намира на 19-ото място и има 39 точки, какъвто е и активът на Блекпул и Бирмингам. В последния кръг отборът ще търси задължителен успех в гостуването си на Сток Сити на „Британия Стейдиъм”. Играчите на Роберто Мартинес могат да се разделят с Премиършип дори и при постигната победа, но това трябва да стане при положение, в което Бирмингам и Блекпул спечелят мачовете си като гости съответно на Тотнъм и шампиона Манчестър Юнайтед.

Уест Хем пък се превърна в първия тим, който изпада от елита на Англия за сезон 2010/2011. Тимът от Източен Лондон със сигурност ще завърши сезона на последното място във Висшата лига, след като има актив от 33 точки, а намиращият се пред него Уигън е с 39 пункта.

За последно “чуковете” изпаднаха от Висшата лига през 2003 година, но се завърнаха отново през 2005 година.

АНГЛИЯ, ВИСША ЛИГА, 37 КРЪГ

Oт 14 май (събота)

Блекбърн – Манчестър Юнайтед 1:1
1:0 Брет Емертън (20), 1:1 Уейн Рууни (73-дузпа)

Блекпул – Болтън 4:3
0:1 Кевин Дейвис (6), 1:1 Ди Джей Кембъл (9), 2:1 Джейсън Пънчън (19), 2:2 Матю Тейлър (24), 3:2 Ди Джей Кембъл (45), 3:3 Даниел Стъридж (53), 4:3 Чарли Адам (64)

Съндърланд – Уулвърхемптън 1:3
0:1 Джоди Крадък (23), 1:1 Стефан Сесеньон (34), 1:2 Стивън Флетчър (54), 1:3 Джордж Елокоби (78)

Уест Бромич – Евертън 1:0
1:0 Юсуф Мулумбу (10)

От 15 май (неделя)
Челси – Нюкасъл 2:2
1:0 Бранислав Иванович (2), 1:1 Йонас Гутиерес (10), 2:1 Алекс (83), 2:2 Стивън Тейлър (90+3)

Арсенал – Астън Вила 1:2
0:1 Дарън Бент (11), 0:2 Дарън Бент (15), 1:2 Робин ван Перси (90)

Бирмингам – Фулъм 0:2
0:1 Бреде Хангеланд (5), 0:2 Бреде Хангеланд (49)

Ливърпул – Тотнъм 0:2
0:1 Рафаел ван дер Ваарт (9), 0:2 Лука Модрич (55-дузпа)

Уигън – Уест Хям 3:2
0:1 Демба Ба (12), 0:2 Демба Ба (26), 1:2 Шарл Н'Зогбиа (57), 2:2 Конър Самон (68), 3:2 Шарл Н'Зогбиа (90+4)

На 17 май (вторник)
21:45 часа Манчестър Сити – Сток Сити
Баланс: 83 мача, 34 победи за Манчестър Сити, 19 равенства, 30 победи за Сток Сити

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.