Йохан Кройф каза “Сбогом” на футбола. Един от най-големите футболисти и треньори на всички времена води за последен път отбор от скамейката.

Великият холандец бе архитектът на първия Дрийм тим на Барса в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век. Именно под негово ръководство тимът спечели първата си КЕШ в историята през 1992 г. След проблеми със сърцето през миналия век Кройф трябваше да зареже инфарктната професия за няколко години. През ноември 2011 г. той напусна надзорния съвет на любимия Аякс.
Летящият холандец навърши 65 години на 25 април 2012-а. На 2 декември бе прекратен договорът му за спортен директор на мексиканския Гуадалахара. Още през ноември Йохан подаде оставка от поста селекционер на Каталуния.

Той води Каталуния от три години и под негово ръководство те постигнаха някои впечатляващи резултати. През 2009 година каталунците спечелиха с 4:2 срещу Аржентина, една година по-късно те разгромиха Хондурас с 4:0, а в края на 2011 година завършиха 0:0 с Тунис. Каталунската футболна федерация организира само по един мач годишно за регионалния си отбор.

"Аз съм много горд, че можех да водя отбора на страната, която ме посрещна така топло и ме подкрепяше в годините ми като играч и като треньор, но сега искам да вляза в един нов етап от живота си и ми трябва това време", каза Кройф по повод напускането си.

Тази вечер на стадион “Корнея Ел Прат” Йохан Велики изведа сборния тим на Каталуния в контролата срещу Нигерия. Мачът завърши 1:1, но резултатът нямаше никакво значение. Всички фенове бяха дошли, за да почетат една легенда. Иначе домакините поведоха още в 4-ата минута с гол от дузпа на Гонзалес. Нигерийците изравниха в 55-ата минута чрез Дике. “За последно и за последен мач в славната кариера!”, обяви в. “Мундо депортиво”, сякаш, за да спусне завесата.