Арсенал и Челси не успяха да се победят и завършиха 0:0 под дъжда в лондонското дерби от 17-ия кръг на английската Висша лига. „Сините” имаха повече положения за гол и веднъж удариха гредата чрез Франк Лампард, но в крайна сметка си поделиха точките с „топчиите”, които се изравниха с Ливърпул, но остават втори заради по-лошата си голова разлика. Арсен Венгер пък отново остана без победа в сблъсъците срещу Жозе Моуриньо - вече 5 равенства и 5 загуби. Серията започна по време на първия престой на Специалния в Англия (2004-07 г.).

Двубоят на "Емирейтс Стейдиъм" започна равностойно, но като цяло гостите от Челси имаха по-добри възможности да стигнат до гол през първата част. „Артилеристите” се опитваха да владеят повече топката, но не създаваха никакви опасности пред вратата на Петър Чех.

В 27-ата минута бразилецът Рамирес от Челси отправи неточен удар с глава от трудно положение. Първото реално положение за гол дойде в 32-ата минута, когато Еден Азар и Франк Лампард комбинираха и след удар на последния топката срещна напречната греда на вратата, пазена от Войчех Шчесни. Малко преди почивката „артилеристите” допуснаха грешка в средата на терена и „сините” започнаха опасна атака, която обаче завърши с безрезултатен удар по земя на Вилиан.

През втората част Арсенал се опита да вземе инициативата, докато възпитаниците на Жозе Моуриньо чакаха своя шанс на контраатаки. При една от тях Еден Азар се озова на добра стрелкова позиция в наказателното поле, но не успя да овладее подаването на Вилиан. Опасни положения липсваха, а съперниците бяха близо до масово сбиване, след като Бранислав Иванович влезе в гръб на Месут Йозил.

Пет минути преди края пред Оливие Жиру се откри най-изгодната възможност за „топчиите”, но ударът на французина от изгодна позиция не намери целта. Последва опасна контраатака на „сините”, но и тя не доведе до гол във вратата на Шчесни. В първата минута от добавеното време пък слаб удар на Йозил с глава бе избит малко пред голлинията от Аспиликуета.

След равенството Арсенал събра 36 точки и се изравни по този показател с лидера Ливърпул, който е с по-добра голова разлика. Челси пък е четвърти с 34 пункта и по-добра голова разлика от Евертън, който има същия актив. Интригата във Висшата лига пък се завърза още повече, след като преди Коледа първите пет отбора във временното класиране са разделени само от 2 точки.

Лондон, „Емирейтс Стейдиъм“
Съдия: Майк Дийн
Жълти картони: Росицки, Уолкът (Арсенал); Рамирес (Челси)

Арсенал: Войчех Шчесни, Пер Мертезакер, Бакари Саня, Томас Вермаелен, Киърън Гибс, Томаш Росицки, Месут Йозил, Микел Артета, Аарон Рамзи, Тио Уолкът, Оливие Жиру
Мениджър: Арсен Венгер

Челси: Петър Чех, Джон Тери, Гари Кейхил, Бранислав Иванович, Сезар Аспиликуета, Франк Лампард, Джон Оби Микел, Вилиан (77 - Оскар), Рамирес, Еден Азар (73 - Шюрле), Фернандо Торес (87 - Давид Луис)
Мениджър: Жозе Моуриньо

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 17 КРЪГ
21.12.13
14:45 ч.
Ливърпул - Кардиф 3:1
1:0 Луис Суарес (25), 2:0 Рахийм Стърлинг (42), 3:0 Луис Суарес (45), 3:1 Джордан Муч (58)
21.12.13
17:00 ч.
Кристъл Палас - Нюкасъл 0:3
0:1 Йоан Гуфран (26), 0:2 Дани Габидон (39), 0:3 Хатем бен Арфа (86-дузпа)
21.12.13
17:00 ч.
Фулъм - Манчестър Сити 2:4
0:1 Яя Туре (23), 0:2 Венсан Компани (43), 1:2 Киърън Ричардсън (50), 2:2 Венсан Компани (69-автогол), 2:3 Хесус Навас (78), 2:4 Джеймс Милнър (83)
21.12.13
17:00 ч.
Манчестър Юнайтед - Уест Хям 3:1
1:0 Дани Уелбек (26), 2:0 Аднан Янузай (36), 3:0 Ашли Йънг (72), 3:1 Карлтън Коул (81)
21.12.13
17:00 ч.
Сток Сити - Астън Вила 2:1
1:0 Чарли Адам (50), 1:1 Либор Козак (66), 2:1 Питър Крауч (70)
21.12.13
17:00 ч.
Съндърланд - Норич 0:0
21.12.13
17:00 ч.
Уест Бромич - Хъл Сити 1:1
0:1 Джейк Ливърмор (28), 1:1 Матей Видра (86)
22.12.13
15:30 ч.
Саутхемптън - Тотнъм 2:3
1:0 Адам Лалана (13), 1:1 Емануел Адебайор (25), 1:2 Йос Хойвелд (54-автогол), 2:2 Рики Ламбърт (59), 2:3 Емануел Адебайор (64)