98 хиляди зрители на "Камп Ноу" очакваха поредния голов спектакъл в синьо-червено, който да затвърди заслужената титла на каталунския колос. Още в първите секунди Барса заигра вихрено и Самуел Ето*о изпусна от два метра след хитро центриране на Алвеш, извело го фронтало срещу Диего Лопес. В десетата минута Чави Ернандес стреля от волле в наказателното поле, но ударът му профуча покрай страничната греда. Минута по-късно включване по левия фланг на Сейду Кейта завърши с красиво попадение на африканския футболист. Лятната покупка стреля изненадващо и прехвърли испанския национал Лопес. Последваха още опасни акции на Барса. В 21-вата минута Самуел Ето*о проби отляво и след рикошет Иниеста стреля опасно встрани. Секунди по-късно грешка на Туре Яя при изнасянето на топката позволи на Виляреал с три хода да матира защитата на каталунците. Ибагаса открадна топката, подаде вляво към Роси, който бързо намери Жосеба Йоренте с прострелен пас в малкото наказателното поле за 1:1. Голът на "подводницата" "подкоси" краката на каталунските футболисти и в следващите десетина минути гостите от "Мадригал" бяха инициативният тим. В 27-ата минута Виктор Валдес спаси Барса от втори гол, след като спаси майсторски наглед неспасяем удар отблизо с глава на Джузепе Роси. В тези минути защитата на "синьо-червените" се "задъхваше" срещу акциите на Виляреал. Бързо изпълнен фаул в полза на домакините в 36-ата минута обаче дръпна лидера напред. Меси изведе Иниеста, който по много техничен начин от легнало положение излъга противник и голово намери Ето*о, а той на празна врата реализира 28-ия си гол в Примера. В 41-вата минута Саму стреля от въздуха от удобна позиция, но прати топката над гредата. В края на полувремето Барса получи пореден изгоден фаул. След два неуспешни опити Чави Ернандес остави Дани Алвеш да пробва мерника си. Бразилският бек заложи на техниката и с фалцов удар в ъгъла на стената направи 3:1.

В 52-рата минута гол на Барса беше отменен заради засада на Чави Ернандес. Топката беше центрирана към Ето*о, който стреля с плонж, а притичалият от засада Чави мушна кълбото в мрежата. 5 минути по-късно Роси беше изведен хубаво в наказателното поле на "лос кулес", но предпочете да се "гмурне" за дузпа след борба с Пуйол и получи жълт картон. Явна засада на Чави не попречи на Ето*о да вкара, но попадението справедливо не беше зачетено. В 75-ата минута Меси открадна една топка, излъга двама, но головият му пас към Ето*о беше пресечен с мъка от Гонсало Родригес. В 78-ата минута бе ключовият момент в мача. Абидал събори Нихат в наказателното поле и получи директен червен картон, а Мати Фернандес реализира отсъдената дузпа. Гуардиола извади Ето*о, за да запълни празнината от липсата на Абидал. В последните десет минути каталунците стиснаха зъби, за да задържат преднината си. В 82-рата минута Алвеш спъна откъсващия се Фернандес и получи жълт картон, а фаулът предизвика мелле, оставило вратата на Валдес без попадение. В 90-ата минута Жосеба Йоренте успя да развали празника в Барселона. Баският нападател се пребори с Пуйол и мушна топката в мрежата. Каталунците се опитваха да се бранят, но допуснаха елементарно Йоренте да излъже двама и вкара за крайното 3:3. Така гостите от Валенсиана  взеха ценна точка в борбата си за Шампионска лига. Барса се нуждае само от една точка до края на първенството, за да спечели официално титлата, след като води с осем точки пред Реал Мадрид три кръга преди края. /БЛИЦ