Шампионът Манчестър Юнайтед излъга у дома лидера Арсенал с минималното 1:0 в дербито от 11-ия кръг на английската Висша лига и записа трети пореден домакински успех във всички турнири.

Единственото и победно попадение за „червените дяволи” отбеляза холандският национал и бивш нападател на „топчиите” Робин ван Перси (27) с глава след центриране от корнер. Това бе и негов трети гол срещу бившия му тим. Това бе 10-та победа за Манчестър Юнайтед срещу Арсенал в последните 11 мача на "Олд Трафорд".

Мачът започна с лек домакински натиск, но Арсенал бързо изравни силите, а опасни положения пред двете врати липсваха. Все пак в 27-ата минута след центриране от корнер Робин ван Перси изпревари защитата на гостите и с глава вкара в обратния ъгъл на вратата за 1:0. Малко след това Юнайтед имаше претенции за дузпа, след като Руни овладя грешен пас на Оливие Жиру в наказателното поле на Арсенал и се блъсна във французина, но Майкъл Оливър замълча.

До края на полувремето и двата отбора получиха тежки удари, в буквалния смисъл. Войчех Шчесни бе ударен с глава от Фил Джоунс и за кратко остана неподвижен на земята, но лекарският екип счете, че може да продължи. В последната минута пък Давид де Хеа нокаутира с удар с коляно в главата Неманя Видич, който загуби съзнание и след дълго прекъсване напусна терена, а на почивката бе заменен принудително от Том Клевърли.

В началото на втората част „топчиите” натиснаха, но но Юнайтед се защитаваше хладнокръвно и не оставяше свободни пространства. Пропуски направиха Йозил за „артилеристите” и Рууни за „червените дяволи”. В 81-та минута Юнайтед имаше много добра възможност след центриране от фаул, но Крис Смолинг не можа да засече топката на пет метра пред вратата.

В допълнителното време Арсенал имаше още едно положение за гол, след като поредно центриране на Бакари Саня премина пред вратата без да бъде изчистено, но сантиметри не достигнаха на Никлас Бендтнер да засече отблизо в мрежата.

След успеха си Манчестър Юнайтед се изкачи на пето място във временното класиране с 20 точки и само на 5 пункта зад Арсенал, който продължава да е лидер пред Ливърпул с 23 пункта, Саутхемптън с 22 и Челси с 21.

юнайтед_1.jpgарсенал_1.jpgМанчестър Юнайтед – Арсенал 1:0
1:0 Робин ван Перси (27)

Манчестър Юнайтед: Давид Де Хеа, Неманя Видич (46 - Клевърли), Патрис Евра, Джон Еванс, Крис Смолинг, Фил Джоунс, Майкъл Карик, Антонио Валенсия, Робин ван Перси (85 - Фелайни), Уейн Рууни, Шинджи Кагава (78 - Райън Гигс)
Мениджър: Дейвид Мойс

Арсенал: Войчех Шчесни, Бакари Саня, Томас Вермаелен, Киърън Гибс, Лоран Косчиелни, Месут Йозил, Микел Артета (83 - Гнабри), Матийо Фламини (61 - Уилшър), Санти Касорла (78 - Бендтнер), Аарън Рамзи, Оливие Жиру
Мениджър: Арсен Венгер

Манчестър, „Олд Трафорд”
Съдия: Майкъл Оливър
Жълти картони: Фил Джоунс, Рууни (Юнайтед); Саня, Фламини, Уилшър (Арсенал)

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 11 КРЪГ
09.11.13
17:00 ч.
Астън Вила - Кардиф 2:0
1:0 Леандро Бакуна (76), 2:0 Либор Козак (84)
09.11.13
17:00 ч.
Челси - Уест Бромич 2:2
1:0 Самуел Ето'о (45), 1:1 Шон Лонг (61), 1:2 Стефан Сесеньон (68), 2:2 Еден Азар (90+6 - дузпа)
09.11.13
17:00 ч.
Кристъл Палас - Евертън  0:0
09.11.13
17:00 ч.
Ливърпул - Фулъм 4:0
1:0 Фернандо Аморебиета (23-автогол), 2:0 Мартин Шкъртел (26), 3:0 Луис Суарес (36), 4:0 Луис Суарес (54)
09.11.13
17:00 ч.
Саутхемптън - Хъл Сити 4:1
1:0 Морган Шнайдерлин (16), 2:0 Рики Ламбърт (30-дузпа), 3:0 Адам Лалана (37), 3:1 Яник Сагбо (55), 4:1 Стивън Дейвис (88)
09.11.13
19:30 ч.
Норич - Уест Хям 3:1
0:1 Рейвъл Морисън (32), 1:1 Гари Хупър (54-дузпа), 2:1 Робърт Снодграс (72), 3:1 Лирой Фер (90+1)
Суонзи - Сток Сити 3:3
0:1 Джонатан Уолтърс (8), 0:2 Стивън Айрланд (25), 1:2 Вилфред Бони (56), 2:2 Натан Дайър (74), 3:2 Вилфред Бони (86), 3:3 Чарли Адам (90+6-дузпа)

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.