Замбия също се класира за 1/4-финалите на турнира за Купата на Африка, след като победи Габон с 2:1 в последен мач от група “D”.

Другият отбор, който продължава напред, е Камерун, а отпадат Габон и Тунис.

В 28-ата минута Катонго Калаба с лекота преодоля вратаря Овоно за 1:0. Четири минути преди почивката Замбия пропиля отлична възможност да удвои преднината си. Отново Катонго центрира опасно, а в наказателното поле с глава Сунзу стреля на сантиметри покрай вратата.

В 62-ата минута Замбия поведе с 2:0. Халфът Клифърд Муленга се справи с пазещия го Моас Бру Апанга и подаде към непокрития Джеймс Чаманга, който реализира за 2:0.

Наставникът на Габон Ален Жирес хвърли всичко в предни линии след втория гол и рискът му се отплати. Резервният нападател До Марколино върна един гол в 83-ата минута и запази напрежението до последната минута на мача.

В последната минута от редовното време До Марколино пропусна да се превърне в герой за тима си, след като пропиля отлична възможност да се разпише./БЛИЦ