Зенит стана третият руски представител в Шампионската лига през следващия сезон, като през лятото ще участва в третия квалификационен кръг на турнира. Това стана факт, след като тимът от Санкт Петербург се наложи с 2:1 над Спартак (Москва) в мач от последния 30-и кръг на руската Премиер лига. Всички срещи от кръга започваха с минута мълчание заради жертвите от бомбения атентат във влак в петък.

Успехът бе достатъчен на Зенит да завърши на третото място в класирането с 54 точки, като изпревари по голова разлика Локомотив (Москва), който спечели с 3:1 при гостуването си на изпадналия вече Химки. Победата на тима от Санкт Петербург дойде след попадения на Зирянов в добавеното време на първото полувреме и на Ломбертс малко след подновяването на играта. Домакините бяха с човек по-малко повече от едно полувреме, тъй като малко преди гола на Зирянов Хусти бе изгонен. Резервата Малик Фати реализира почетното попадение за Спартак, който си бе гарантирал второто място и участие в групите на Шампионската лига другата есен.

Локомотив (Москва) и ЦСКА (Москва) ще играят в Лига Европа, след като завършиха на четвърто и пето място. “Железничарите” победиха с 3:1 Химки, докато “армейците” надиграха Сатурн с 3:0. Шампионът Рубин завърши сезона с класическа победа с 3:0 над Кубан, което пък означаваше, че Кубан изпада. ФК Москва, който завърши на шесто място все още има шанс за участие в евротурнирите, но това може да стане само ако тимът спечели купата на страната или пък това стори Зенит.

Захари Сираков, Георги Пеев и Мартин Кушев играха цял мач за Амкар при равенството 1:1 като гост на Ростов. Валентин Илиев започна титуляр, но бе заменен на почивката от Радослав Забавник при загубата на Терек с 2:4 от Спартак (Налчик). Благой Георгиев не взе участие в срещата./БЛИЦ

16. Химки 30 2 4 24 20:64 10
Заб.: Кубан и Химки изпадат, а на тяхното място през следващия сезон ще играят спечелилите промоция Анжи и Сибир.

ГОЛМАЙСТОРИ: 21 гола – Велитон (Спартак Москва); 16 гола – Александър Бухаров (Рубин), Алехандро Домингес (Рубин); 12 гола – Александър Кержаков (Динамо Москва), Алекс (Спартак Москва), Дмитрий Сичов (Локомотив Москва) ..... 9 гола – Мартин Кушев (Амкар) и др.