Ана Иванович преодоля с лекота първия кръг на турнира в Токио, който отбелязва своята 30-а година в календара на WTA. Сръбкинята, № 11 в схемата, се наложи с 6:1, 6:1 над германката Аника Бек. Тя загуби първите геймове в двата сета, но стигна до победата за 50 минути.

Японските фенове имаха повод за радост, след като трите местни представителки продължават напред. Аюми Морита направи шест аса и елиминира Лора Робсън слес 7:6, 6:3. Мисаки Дой обърна Варвара Лепченко за 6:7, 6:0, 7:5, въпреки че изоставаше с 3:5 в третия сет. Ветеранката Кимико Дате-Крум продължава напред, след като водеше с 6:2, 4:1, когато австралийката Анастасия Родионова се отказа заради контузия на коремен мускул.

Южени Бушар спечели първите 9 гейма в мача си с Моника Пуиг и с лекота премина във втория кръг след 6:0, 6:4. Австралийската квалификантка Кейси Делакуа се наложи над Кристина Младенович със 7:5, 6:1, а Флавия Пенета победи Даниела Хантухова с 6:3, 6:3, въпреки че изоставаше с 0:3 в първия сет.