Японката Наоми Осака затвърди позицията си бъдещето на женския тенис, след като спечели втора поредна титла от Големия шлем. След като през есента триумфира на Ю Ес Оупън, сега 21-годишната тенисистка грабна победата във финала на Аустрелиън Оупън. В решителния мач Осака се наложи със 7:6 (2), 5:7, 6:4 над Петра Квитова (Чехия), въпреки че във втората част пропиля тримачбола. С този успех новата сензация на женския тенис огласи световната ранглиста. Така за първи път в историята азиатец е №1 в тениса, независимо при мъжете или жените.

Японката спечели първата част след тайбрек, въпреки че можеше да не се стига до него. В 12-ия гейм Наоми Осака изтърва два сетбола, но не изпусна шансовете си в тайбрека. Първият сет не предложи никакви пробиви.

Във втория обаче двете направиха по два брейка. Първо до такъв се добра Квитова, но веднага след това японката успя да го върне, а по-късно да направи още един. В деветия гейм Наоми Осака имаше три мачбола при сервис на чехкинята, но съперничката й успя да ги отрази. След това Петра Квитова успя да направи пробив в подаването на японската си съперничка и да изравни резултата на 1:1.

Winbet - на един клик разстояние! (18+)

Решителният трети сет започна с ранен пробив за Осака, която след това го затвърди и поведе с 3:1. Разликата се запази до самия край, когато при собствен сервис гейм японката получи нови два мачбола и успя да спечели мача при втория.

Така Наоми Осака е новата шампионка на Аустрелиън Оупън. Освен това тя е първата тенисистка след Дженифър Каприати през 2001 година, която успява да спечели втората си титла от Големия шлем директно след първия си триумф в Шлема. Преди 18 години Каприати взе последователно Аустрелиън Оупън и „Ролан Гарос“.