Поставеният под номер 2 в основната схема Николай Давиденко (Русия) се класира за полуфиналите на турнира в Ещорил, Португалия, след като надделя над Марди Фиш с 6:4, 6:3. Фиш направи цели 51 непредизвикани грешки и това до голяма степен предопредели изхода на двубоя срещу 11-ия в света Давиденко.

Руснакът записа пробив в първия гейм на началния сет, след което успя да избегне връщането на пробива в собствения си сервис гейм в края на частта. Давиденко показа характер и във втория сет и спечелвайки осем поредни точки, той проби подаването на американския си съперник в петия гейм. Това се оказа достатъчно за победата на 2-ия в схемата Давиденко, който ще се изправи в следващия си мач срещу американеца Джеймс Блейк.

В изиграните по-рано други срещи от 1/4-финалната фаза четвъртият поставен Джеймс Блейк се наложи над Флоран Сера с 6:4, 6:1, а Пол Капдевил елиминира Оскар Ернандес с 4:6, 6:1, 6:4./БЛИЦ