Новак Джокович спечели най-дългоочаквания 1/4-финал от тенис турнира в Рим. Сърбинът надделя със 7:5, 7:6(4) над Рафаел Надал в мач, продължил близо два часа и половина и си осигури място на полуфиналите.

В първия сет зрителите станаха свиделите на равностойна игра. В петия гейм Надал стигна до пробив и поведе с 4:2. В осмия обаче Джокович върна пробива и изравни за 4:4. При 5:6 Надал сервираше за тайбрек, но след непредизвикана грешка Джокович стигна до сетбол, спасен от Матадора с перфектна къса топка. С мощен бекхенд по диагонала Ноле стигна до втори сетбол, но и при него не успя. При третия сервисът дойде на помощ на левичаря. При четвъртия Ноле най-после успя, печелейки невероятно разиграване, завършило с размяна на мрежата. Първата част продължи 71 минути.

Вторият сет започна с пробив на Надал. Той удържа аванса си и при 5:4 сервираше за сета. Испанецът обаче пропусна пет сетбола и в крайна сметка Джокович изравни резултат.

В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който сърбинът показа по-здрави нерви и го спечели със 7:4.