Бившият номер 1 в мъжкия тенис Роджър Федерер продължава към 1/2-финалите на US Open след епична битка с французина Гаел Монфис - 4:6, 3:6, 6:4, 7:5, 6:2.

Монфис, който отстрани Григор Димитров в предишния кръг на надпреварата бе близо до поредна победа, но бе пречупен в четвъртия сет, когато изпусна два мач пойнта, а след това допусна пробив.

Мачът продължи 3 часа и 19 минути, а опитът и най-вече психиката на Федерер си казаха думата. Поставеният под номер 2 в схемата на турнира записа девети обрат от 0:2 в кариерата си.

Швейцарецът загуби първия сет след пробив за 3:2 в полза за Монфис. Във втория бе пробит за 1:0 и крайното 6:3 за французина, а в третия проби съперника рано (0:1), а двамата си размениха по още един пробив за 2:2 и 3:2 за Федерер.

Драмата настъпи в четвъртия сет, когато Федерер проби за 2:1, но Монфис му върна за 2:2.
При 5:5 и сервис на Федерер, Монфис пропусна два мач пойнта при 40:15 и 40:30. В крайна сметка Федерер взе гейма, след което записа пробив и спечели подаването си на 15 за крайното 7:5.

В последния пети сет интрига почти липсваше, след като швейцарецът проби съперника за 1:0 и 4:1 и спечели с 6:2 в гейм на нула.

Федерер ще спори за място на финала с хърватина Марин Чилич, който отстрани Томаш Бердих. В другата битка за последния мач на турнира излизат Новак Джокович и Кей Нишикори.