Петкратният победител Роджър Федерер се класира за полуфиналите на “Уимбълдън”. Швейцарецът спечели със 6:3, 7:5, 7:6 срещу Иво Карлович. Хърватинът заби 23 аса в мача, но не те се оказаха достатъчни за успех.

Федерер проби за първи път на турнира силния сервис на 208-сантиметровия Карлович. С два пробива Роджър взе първия сет, а във втория му трябваше само един. В тайбрека номер 2 в света спечели със 7:3 след час и 42 минути игра.

Следващият му съперник ще бъде Томи Хаас (Гер), който победи с 3:1 сета Новак Джокович (Сър).

Федерер ще играе на 21-ия си пореден полуфинал за “Големия шлем”. Ако спечели надпреварата, ще стане тенисистът с най-много титли от четирите най-силни турнира - 15. Най-вероятно при успех той ще измести Рафаел Надал от първото място на ранглистата.

Испанецът, който заради контузия не защитава титлата си на “Уимбълдън”, е номер 1 в последните 43 седмици (от август 2008 година), като измести Федерер. Роджър бе на върха рекордните 237 поредни седмици ( от 2004-а до 2008-а)./БЛИЦ