Топпоставеният Хуан Мартин дел Потро спечели турнира в Базел за втора поредна година. Аржентинецът победи петкратния шампион в надпреварата и местен любимец Роджър Федерер със 7:6, 2:6, 6:4.

Срещата беше повторение на миналогодишния финал, който завърши също след три сета(6:4, 6:7, 7:6). Двубоят продължи 2 часа и 20 минути, а загубата на Федерер беше предрешена в началото на третия сет, когато швейцарецът направи две двойни грешки и допусна пробив в сервиса си.

При победа Роджър Федерер щеше да си осигури участие във финалния за годината турнир на АТР в Лондон, но сега трябва да изчака до края на следващата седмица, когато сезона приключва с турнира от сериите „Мастърс“ в Париж.

Както е известно, на четвъртфиналите в Базел Федерер отстрани Григор Димитров, а след това постигна трудна победа над Васек Поспишил. Дел Потро, който вече има четири титли през този сезон (Ротердам, Вашингтон, Токио и Базел), спечели последните си три мача срещу швейцарския тенисист.