Григор Димитров загуби от Рафаел Надал с 0:2 сета (2:6, 2:6) полуфинала на Мастърса в Рим. Това бе исторически първи полуфинал за българина на Мастърс, но не успя да се класира за финала, където ще се изправят Надал и Новак Джокович. Хасковлията не можа да преодолее и от петия опит испанеца. А и в днешния мач българинът нямаше никакви шансове срещу Краля на клея. Надал игра безпогрешно, затвори мача за 1 час и 22 минути, като направи общо четири пробива, по два в двата сета. Очакванията бяха Григор да се възползва от лекия спад на Надал в моментната форма (индикация за това бяха загубени сетове в предишните мачове), но не се оправдаха. Българинът игра нервно, припряно, с много напрежение и направи 32 непредизвикани грешки. Надал бе безпощаден на първи сервис – 80% успеваемост, срещу само 63 за Григор Димитров.

Въпреки загубата Григор Димитров не може да бъде недоволен от участието си в Рим. Българинът преодоля четирима съперници – Роже-Васлен, Иво Карлович, Томаш Бердих (№6) и Томи Хаас. Димитров си заработи чек за 135 480 евро от наградния фонд и 360 точки за ранглистата, които ще го изкачат на рекордното №12 място в ранглистата.

РАФАЕЛ НАДАЛ - ГРИГОР ДИМИТРОВ 2:0 сета (6:2, 6:2)

ПЪРВИ СЕТ
Двубоят започна лошо за Григор Димитров, който допусна пробив още при първия си сервис гейм - 0:1. Надал затвърди пробива за 2:0. Григор Димитров успя да намали на 1:2 гейма, след като спечели на свой сервис. Българинът обаче изпита леко затруднение в този трети гейм въпреки че поведе с 40:0. Пропиля първите два геймбола, но след това затвори гейма. В четвъртия гейм Надал сервираше, резултатът стана 30:30, но след това нямаше проблеми и спечели за 3:1. Григор Димитров намали на 2:3 гейма, след като спечели подаването си. Надал отново беше безпогрешен и спечели своето подаване за 4:2. Григор Димитров застана на сервис и отново направи поредни грешки, с които изостана с 0:40. Световният №1 обаче не допусна изненада, направи още един пробив за 5:2 гейма. Рафаел Надал спечели първия сет с 6:2, след като затвърди пробива и не остави никакви шансове на Григор Димитров.

ВТОРИ СЕТ
Началото на втория сет започна по същия начин като старта на двубоя – Григор Димитров допусна пробив и изостана с 0:1 гейма. Рафаел Надал затвърди пробива си за 2:0 гейма, въпреки че резултатът стигна до резултат 40:40, но българинът отново направи непредизвикана грешка. Григор Димитров намали на 1:2 гейма, след като спечели трудно подаването си. Решаваща в края на гейма се оказа хубаво върната топка от хасковлията в полето на Надал, който след това от удобно положение я прати в аут. Испанецът поведе с 3:1 гейма, след като спечели своя сервис гейм. В следващия гейм Григор Димитров допусна втори пробив във втората част и изостана с 1:4 гейма. Световният №1 сякаш беше безпогрешен, отиграваше с точност всяка топка, а хасковлията продължи да играе нервно, припряно и да праща топката в мрежата или в аут. Надал поведе с 5:1 при свой сервис. Григор Димитров сервираше за оставане в мача. Българинът отново изпита трудности, резултатът стигна до равенство 40:40, но нашето момче успя да измъкне за 2:5. Последва един от най-драматичните геймове от началото на мача. Надал застана на сервис, но Григор Димитров заигра малко по-освободено и го измъчи до край. Българинът поведе в резултата и беше на прага на пробив, но Надал се раздаде до край и след равенство 40:40 измъкна гейма, а с това спечели и мача – 6:2, 6:2.