„Беше приказно да видя всичко това, изобщо не очаквах – призна Григор Димитров, след като се разходи по улиците на Ченду. – Тенисистите пътуваме много, често на едни и същи места, но е хубаво да усетиш нещо различно. Би било хубаво да се върна тук със семейството ми и приятели“.
Всъщност въпреки че през 90% от времето през годината играчите са на път, те много рядко имат възможност да опознаят местните култури, защото са изцяло фокусирани върху турнирите, на които играят. Всяка една странична дейност обаче също заслужава внимание и е повод и феновете на тениса да научат нещо ново.
Преди първия си мач в Ченду, Григор Димитров опита и изкуството на чая. Първата ни ракета бе в компанията на Джон Иснър и опита уменията си в нестандартното наливане на топлата напитка. Бившият №3 бе с гръб към целта и трябваше да покаже завидна мобилност… и се справи значително по-добре от американския си колега:
В Китай чаят е на особена почит. Пакет изискан чай е достоен подарък на най-високо ниво и признак на добър вкус, възпитание и добронамереност, а чаша чай в Китай е символ на гостоприемство и еквивалент на протоколното славянско съчетание на хляб и сол.
Според големината на листата, географската принадлежност, степента на ферментация той се дели на няколко големи групи: зелен, черен, бял и уулонг. Пю-ар чаят е най-добрият чай, който се съхранява с години, без да губи вкусовите си качества благодарение на специфична полуферментация.
Подобно на вината, според реколти и региони, чаевете се подреждат в класации и имат ранглиста, отразяваща се и върху цената им. Съществуват и уникални видове, годишната реколта от които е около 300 – 400 грама. Тяхната цена надхвърля понякога 20 000 американски долара за килограм и не се предлагат в интернет. Спецификата на някои сортове позволява бране един-единствен ден в годината.