Ким Клайстерс спечели женския финал на US Open за втора поредна година и за трети път в кариерата си, след като се наложи с 6:2, 6:1 над Вера Звонарьова от Русия. Мачът продължи 59 минути.

Белгийката е първата жена след Винъс Уилямс (2000, 2001), която защитава титлата си във Флашинг Медоус. Клайстерс вече има 21 поредни победи на Откритото първенство на САЩ, серия започнала при спечелването на титлата през 2005 г. Тя пропусна турнира през следващата година заради контузии, а след това две години бе извън корта заради сватба и майчинство.

Също като преди година, нейната 2,5-годишни дъщеря Джейда бе на трибуните на корта “Артър Еш”, където смучеше тънък резен диня. През 2009 г., когато Джейда обикаляше по корта при награждаването, Клайстерс стана първата майка спечелила турнир от "Големия шлем" след Ивон Гулагонг Каули "Уимбълдън" през 1980 г.

От 1995 г. женският финал не се е играл в три сета и този път традицията не бе прекъсната. За последно през 1976 г. (Крис Евърт бие Ивон Гулагонг Каули с 6:3, 6:0) загубилата финала тенисистка спечели едва три гейма в мача за трофея. Сега това стори Звонарьова./БЛИЦ