Бившата №2 в света и носителка на две титли от Големия шлем Светлана Кузнецова напусна Откритото първенство на Австралия още във втория кръг. Поставената под №23 в схемата рускиня не успя да вземе дори сет срещу украинката Катерина Бондаренко и загуби с 1:6, 5:7. Кузнецова грабна трофея в Сидни непосредствено преди Australian Open. 92-ата в световната ранглиста Бондаренко вървеше към още по-убедителна победа, тъй като водеше с 4:1 във втория сет. Кузнецова обаче не се предаде и изравни за 5:5. Бондаренко проби съперничката си в 11-ия гейм и затвори мача със своя сервис след това. 29-годишната Катерина Бондаренко е шампионка на Australian Open на двойки през 2008 година, когато триумфира заедно със сестра си Альона. С достигането си до третия кръг украинката изравни най-доброто си постижение на сингъл в Мелбърн.