Роджър Федерер загуби първия си мач на клей за сезона. На Мастърса в Рим лидерът в света на тениса отпадна във втория кръг от номер 40 Ернест Гулбис с 6:2, 1:6, 5:7. В първия кръг швейцарецът почива, тъй като е поставен под номер 1.

Федерер спечели с лекота първия сет с 6:2. След това обаче латвиецът повиши концентрацията си и започна да печели гейм след гейм, като спечели пет поредни. Роджър върна един, но загуби с 1:6.

В решителния трети гейм отново 21-годишният Гулбис тръгна по-добре. С пробив поведе с 3:2, след което стигна 5:3. В този момент се видя, че номер 1 в света иска да победи и успя да изравни. Веднага обаче Гулбис отвърна с пробив и взе подаването си, с което затвори мача след два часа и три минути игра.

До голяма степен за загубата на Федерер влияние оказа ниския процент вкаран първи сервис – 56%. Той направи и 3 двойни грешки, като вкара само 2 аса, докато съперникът му направи 8.

В третия кръг Гулбис ще играе с победителя от двубоя Жулиен Бенето – Филипо Воландри.

Федерер продължава в турнира на двойки, където вчера записа победа с дългогодишния си партньор Ив Алегро. По-рано през деня Роджър и Рафаел Надал откриха официално новия корт на турнира в Рим./БЛИЦ