№ 34 в световната ранглиста Моника Пуиг се класира за финала на тенис турнира на Олимпиадата в Рио де Жанейро. 22-годишната пуерториканка победи двукратната шампионка от "Уимбълдън" Петра Квитова (Чехия) с 6:4, 1:6, 6:3 след час и 53 минути игра.Тя ше спори за златото срещу победителката в срещата Анежлик Кербер (Германия) и Медисън Кийс (САЩ).

Пуигима само една титла от WTA в кариерата си

Тя се пропука за 0:2, но малко по-късно компенсира грешките си. Тенисистката от Пуерто Рико реализира два пробива за 3:2 и 5:4, след което спечели без проблеми началния си удар за 6:4 и край на частта.

Тя изостана с 0:5  във втория сет което предреши развоя му.

Третата част бе изпъстрена с пробиви. Квитова загуби подаването си за 0;2, но веднага след това върна брейка в третия гейм. Чехкинята бе разконцентрирана и в шестия гейм, когато опонентката й отново нанесе удат за 4:2. В следващите два гейма имаше размяна на пробиви, но разликата от един брейк в полза на Пуиг се запази. Тя не прояви слабост в решаващия момент и реализира още първия си мачбол за 6:3.