Рафаел Надал срази австралиеца Алексей Попирин с 6:3, 6:2, 7:6(3) за 2 часа и 26 минути игра и започна с чиста победа пътя си към 14-а титла на "Ролан Гарос".

Краля на клея нямаше никакви проблеми в първите две части, но в третата се изпоти здравата и не я загуби, след като съперникът му се провали в най-важните моменти. Попирин поведе с 5:2 и имаше два сетбола, но ги изтърва и пропусна златна възможност да стане четвъртият тенисист от 2016 година насам, който печели сет срещу Надал на втория за годината турнир от Големия шлем. Това са правили само Диего Шварцман, Давид Гофен и Доминик Тийм.

В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който Надал надви австралиеца и записа победа №460 на клей и 302-и спечелен сет в Париж.

Във втория кръг испанецът ще се изправи срещу Ришар Гаске, който елиминира 20-годишния свой сънародник Юго Гастон с 6:1, 6:4, 6:2. Матадора има 16 победи в 16 мача с французина.