Рафаел Надал бе на крачка от сензационно отпадане в откритото първенство на Франция, но все пак успя да изхвърли от турнира германеца Даниел Брандс, след 4:6, 7:6 (7:4), 6:4, 6:3.

Кралят на клея изненадващо загуби първия сет, а втората част също започна повече от отчайващо – 0:3. Все пак Рафа успя да се върне в мача и да спечели сета след 7:4 в тайбрека. До края на срещата Брандс опита всичко възможно, но единственото, което направи е да затрудни съперника, без да има шанс да го победи. Така след 6:4, 6:3 в третия и в четвъртия сет Надал се класира за втория кръг.

Поставеният под номер 6 в основната схема Жо-Вилфред Цонга започна участието си с бърза победа над словенеца Алияз Бедене с 6:2, 6:2, 6:3.