Рафаел Надал си го върна на Фабио Фонини за загубата в Монте Карло по-рано през годината и го победи след 2:6, 6:1, 6:2 в Монреал, като по този начин се класира за 1/2-финалната фаза на турнира и е само на две победи от защита на титлата си.

В първия сет италианецът категорично бе по-добрият на корта и с пробиви в третия и петия гейм стигна до лесен успех в него, но след това неговият опонент се окопити и без особени трудности успя да го обърне.

Във втория сет Рафа проби във втория и шестия гейм, като по този начин възстанови равенството в сетовете, а в третия сет реши отново всичко след два пробива, които този път дойдоха в първия и петия гейм.

Следващият му противник ще се реши от сблъсъка между Гаел Монфис и Роберто Баутиста-Агут.