Световният №1  Новак Джокович спечели турнира на червени кортове в Мадрид  с награден фонд 5,72 милиона евро и стана първият тенисист с 29 титли от серията "Мастърс" изпреварвайки с един трофей Рафаел Надал.

Сърбинът достигна до титлата след драматичен мач срещу миналогодишния шампион Анди Мъри след. 6:2, 3:6, 6:3 след 2 часа и 7 минути игра.

В първия сет Ноле не остави шансове на съперника си и поведе с 5:1, след което затвори с 6:2 първата част.

Във втория сет Мъри проби за 3:1, след което взе подаването си и при 5:3 Мъри сервираше за сета. Шотландецът нямаше проблеми и прати двубоя в решаващ трети сет.

Джокович нанесе своя удар в шестия гейм, в който реализира втори пробив за преднина от 4:2. Двойна грешка на Мъри донесе мачбол на Джокович при 30:40 в подаването на шотландеца в осмия гейм. Британецът я отрази с ас, а после се пребори за гейма и при 3:5 принуди световния №1 да сервира за победата.

Последният гейм в мача Джокович допусна изоставане от 0:40 и трябваше да отрази общо 7 брейкпойнта преди да успее да пречупи съперника си и да затвори мача.

Така Джокович записа 23-ата си победа при 9 загуби срещу британеца. Той вече има 64 титли на сингъл в кариерата си, изравнявайки се по този показател с легендите Пийт Сампрас и Бьорн Борг. Сърбинът вече има 5 титли тази година.

За последно Ноле участва в турнира през 2013 г., когато бе отстранен в първия си мач от Григор Димитров, а след това пропусна следващите две издания.