Сензациите в женския турнир на „Ролан Гарос“ продължават. След като отпаднаха всички активни досегашни шампионки от надпреварата, сега беше елиминирана и световната №1. Арина Сабаленка допусна обрат и загуби с 6:3, 5:7, 0:6 от Диана Шнайдер (Русия).

По този начин поставената под №25 Шнайдер стана едва четвъртата тенисистка в историята, която взима сет на нула срещу лидерката на световната ранглиста след 1975 г., когато WTA публикува първата си класация. Останалите с такова постижение са Щефи Граф („Ролан Гарос“ през 1995 г.), Серина Уилямс (Australian Open през 2005) и Мария Шарапова (US Open през 2006 г.).

Сабаленка направи два ранни пробива в първия сет, за да поведе с 4:1. Диана Шнайдер върна единия, за да намали на 2:5, но в крайна сметка световната №1 взе частта при първия си сетбол.

Вторият сет също започна отлично за беларуската тенисистка, която след два пробива поведе с 4:1. 23-годишната рускиня веднага върна единия брейк, а след това направи още един, за да изравни за 5:5. След това Шнайдер взе подаването си и проби, за да сложи край на частта.

Решителният трети сет протече кошмарно за Сабаленка, която във втория гейм спаси три брейкбола, но в крайна сметка допусна пробив. Шнайдер направи направи брейк и печелеше своите подавания, за да поведе с 5:0. След това рускинята поведе с 40:0 при сервис на световната №1. Арина Сабаленка спаси два брейкбола, но при третия прати топката в мрежата и така беше сложен край на мача.

На полуфиналите Диана Шнайдер ще играе срещу Мая Хвалинска, след като полякинята (114-а в света) постигна успех със 7:6 (3), 6:3 над Анна Калинская (Русия).