Цветана Пиронкова спечели първия сет срещу Варвара Лепченко със 7:6 след успех в тайбрека с 8:6 точки, след което изоставаше с 0:2 гейма във втората част, но срещата беше прекъсната заради дъжда, завалял над Лондон. Двубоят на първата ни ракета при жените срещу познатата й американска съперничка ще се доиграе във вторник.

Това е шести сблъсък между Пиронкова и Лепченко. До момента Цвети има предимство от 4:1 победи.

28-годишната натурализирана американка Лепченко, която е родена в Ташкент (Узбекистан), е 57-а в световната ранглиста. Тя няма титли на сингъл в кариерата си досега и е заработила малко над 2,2 милиона долара от наградни фондове. Последният мач на Пиронкова и Лепченко беше през януари в Сидни, където пловдивчанката спечели с 6:3, 6:2 след което ликува с трофея.

Първият сет на днешната им среща се превърна в истинска битка и бе изключително тежък за българката, която през цялото време бе притисната до стената. Пиронкова отрази цели 9 брейкбола - три поредни при резултат 2:2 гейма, още четири в следващото й подаване и нови два при 4:4. В последвалия тайбрек Цвети отново прояви хакратер, наваксвайки пасив от минипробив и 2:4 точки, а при 5:6 спаси и сетбол. Всъщност от момента, в който бе изправена пред сетбол, Пиронкова не загуби нова точка до края на тайбрека и след един час здрава битка във всеки един гейм, все пак намери сили да измъкне успеха в този откриващ сет - 7:6.

Втората част също не започна добре за Пиронкова, след като Лепченко най-накрая успя да реализира брейкбол и поведе с 2:0 гейма, но пък точно тогава се намеси дъждът и мачът бе прекъснат. Спорът ще бъде подновен във вторник. Все още не е ясно от колко часа Пиронкова и Лепченко отново ще излязат на корта.

Успее ли да победи, във втори кръг Пиронкова ще срещне Сара Ерани или Каролин Гарсия, които също ще доиграват във вторник.