Марта Костюк от Украйна поднесе поредната сензация на „Ролан Гарос“, след като елиминира и последната оцеляла в турнира бивша шампионка. Тя записа успех със 7:5, 6:1 над четирикратната победителка Ига Швьонтек.
От началото на Откритото първенство на Франция отпаднаха всички все още активни тенисистки, които са печелили титлата при жените - Елена Остапенко, Барбора Крейчикова, Коко Гоф и се Швьонтек.
Успехът на 23-годишната Костюк дойде след точно 100 минути игра. Първият сет започна равностойно, но след шестия гейм започнаха пробивите. До края на частта само украинката успя веднъж да вземе подаването си, а това се оказа ключово за успеха със 7:5.
Вторият сет започна по начина, който завърши първия. В първите четири гейма имаше три пробива, като отново Костюк успя да вземе подаването си в тях. След това тя не допусна повече брейкове в подаването си, но направи един в сервиса на Швьонтек. Тя сложи точка на мача с първия си мачбол на собствено подаване.
Марта Костюк стана едва третият украински тенисист, който достига до четвъртфиналите на „Ролан Гарос“ след Андрей Медведев и Елина Свитолина. Освен това се превърна в едва втората тенисистка, откакто е съставена първата световна ранглиста на WTA през 1975 г., която печели първите си 16 мача на клей за сезона, заемайки място извън топ 10. Другата с подобно постижение е Жюстин Енен през 2005 г.
На четвъртфиналите Марта Костюк може да се изправи срещу своята сънародничка Елина Свитолина или срещу Белинда Бенчич (Швейцария).