Мария Шарапова (Русия) и Петра Квитова (Чехия) се изправят във финал на “Уимбълдън” днес. Двубоят започва в 16:00 часа българско време на Централния корт. 24-годишната Шарапова, шеста в световната ранглиста в момента, преследва четвърта титла от "Големия шлем" в кариерата си и втора на "Уимбълдън". Рускинята триумфира в Лондон преди седем години, когато на финала изненадващо срази Серина Уилямс. Оттогава обаче Маша не е достигала до финала на турнира. 21-годишната Петра Квитова ще играе за първи път в кариерата си на финал на турнир от "Големия шлем". Чехкинята достигна до полуфиналите през миналата година, като беше спряна от Серина Уилямс.

Мария Шарапова смаза всички по пътя си към финала и не загуби нито един сет. Наложи й се само веднъж да играе тайбрек - още във втори кръг срещу 17-годишната представителка на домакините от Великобритания Лора Робсън. На четвъртфиналите Шарапова даде само два гейма на словачката Доминика Цибулкова (6:1, 6:1), а на полуфиналите се справи относително лесно с германката Забине Лисицки - 6:4, 6:3.

Осмата в света Петра Квитова нямаше загубен сет до мача си от четвъртфиналите, където се изправи срещу първата ни ракета Цветана Пиронкова. Чехкинята елиминира 23-годишната пловдивчанка с 6:3, 6:7 (5), 6:2. По подобен начин се разви и двубоят й от полуфиналите с поставената под номер 4 Виктория Азаренка (Беларус). Квитова спечели с 6:1, 3:6, 6:2.

Шарапова и Квитова са играли само веднъж помежду си досега - през 2010 година, на полуфиналите на турнира на твърда настилка в Мемфис. Победата бе за рускинята - 6:4, 6:3./БЛИЦ