Миналогодишният шампион и поставен под номер 2 в схемата Рафаел Надал (Испания) се класира за четвъртфиналите на "Australian Open" след победа с 6:4, 4:6, 6:4, 6:4 срещу хърватина Иво Карлович.

Първият сет вървеше гейм за гейм без пробиви до 4:4, когато Надал успя да спечели подаването на Карлович, след което със своя сервис затвори сета в своя полза.

Сценарият почти се повтори във втория сет, но този път Карлович успя да осъществи късен пробив. При 5:4 в своя полза, хърватинът стигна до 3 поредни брейкпойнта и секунди след това проби на нула.

В третия сет Надал успя да осъществи ранен пробив за 2:1. Испанецът не допусна противникът му да върне пробива и взе третия сет.

Четвъртият сет се разви по идентичен начин с предишния. Ранен пробив на Надал наклони сериозно везните в негова полза, а Карлович успяваше единствено да печели своите сервис-геймове. В крайна сметка, Надал не допусна съперникът му да го изненада и затвори мача в своя полза след 2 часа и 36 минути игра.

Карлович направи 28 аса срещу само 2 за противника му, но предимството на испанеца при непредизвиканите грешки също бе смазващо - само 15 за Надал срещу 42 за хърватския гигант.

На четвъртфиналите Надал ще се изправи срещу търсещия първа титла от "Големия шлем" британец Анди Мъри, който тази нощ надигра с 3:0 сета американеца Джон Иснър./БЛИЦ