Роджър Федерер за малко сам да загуби мача си от втория кръг на Откритото първенство на Австралия. Четирикратният шампион поведе с 2:0 сета на Жил Симон, но позволи изравняване и трепери до последно. Все пак швейцарецът спечели срещата с 6:2, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3.

В първите два сета не се случи нищо необичайно. Роджър печелеше лесно подаванията си и с два и един пробив поведе с 6:2, 6:3. Всичко изглеждаше решено, но в началото на третата част Симон, който лекува тежка травма в коляното почти цялата минала година, дръпна с 3:0 гейма след два пробива. Федерер върна единия, но французинът издържа и намали на 1:3 сета.

Четвъртата част бе равностойна. Двамата печелеха подаванията си, макар и трудно. При 4:4 Жил проби, след което успя да затвори сета – 6:4.

Стигна се до решителната пета част. Състезателите бяха стабилни до 2:2, когато Федерер взе подаването си, проби и дръпна с 4:2. Роджър спечели при свой сервис и излезе напред с 5:2. Симон показа колебания и позволи на именития си съперник да поведе с 40:0, но отрази три мачбола и намали - 3:5. Сервирайки за победата, швейцарецът дръпна с 30:0, но Жил стигна до 40:40. Силите му обаче стигнага само до спасяване на само още един мачбол. Федерер спечели мач с ас. Срещата продължи 3 часа и 22 минути.

Роджър няма загуба на толкова ранен етап на турнира, като това е 11-ото му участие. Това е първи успех за бившия номер 1 от три мача със Симон.

В следващия кръг Федерер ще играе с Ксавие Малис. Двамата имат 8 мача досега, като белгиецът има е записал само един успех в мач за ”Купа Дейвис” през 1999-а./БЛИЦ