Шампионът от 2005 година Роджър Федерер (Швейцария) стартира с победа на турнира по тенис в холандския град Ротердам с награден фонд 1,2 милиона евро. Поставеният под номер 1 Федерер се наложи над Никола Маю (Франция) с 6:4, 6:4 в първия си мач в надпреварата. Швейцарецът не даде нито една възможност за пробив на съперника си и спечели 13 от последните 14 разигравания в мача, за да триумфира за 67 минути. С успеха Федерер се класира директно за четвъртфиналите, тъй като съперникът му във втория кръг Михаил Южни от Русия се отказа от участие заради контузия на крака. Следващият съперник на швейцареца в петък ще бъде Ярко Ниеминен (Финландия).

Поставеният под номер 2 Томаш Бердих (Чехия) също стартира с лесна победа с 6:4, 6:2 над сънародника си Лукаш Росол. Във втория кръг той ще играе с Маркос Багдатис (Кипър). Труден успех при дебюта си в Ротердам записа третият в схемата Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина). Той се наложи над шампиона от 2008 година Микаел Льодра (Франция) с 6:4, 6:7(3), 6:4 и за място на четвъртфиналите ще срещне квалификанта Карол Бек (Словакия)./БЛИЦ