Доминик Тийм победи сензационно Рафаел Надал със 7:5, 6:3 и се класира за полуфиналите на силния Мастърс турнир в испанската столица Мадрид. Така австриецът сложи край на най-дългата серия от поредни спечелени сетове на каквато и да е настилка в турнирите на АТP. Поредицата от 50 успешни сета в общо 21 срещи за Краля на клея започна срещу Тийм миналата година и завърши срещу него тази година. Загубата на испанеца пък означава, че от понеделник той няма да е вече №1 в света и ще бъде изместен от швейцареца Роджър Федерер.

Тийм имаше шанс да затвори първия сет при 40-30 и 5:4 гейма в своя полза, но допусна непредизвикани грешки. Те продължиха тази част и тя приключи при 7:5 след 75 минути игра.

Австриецът поведе с 3:1 гейма във втория сет, но Надал изравни до 3:3. До края обаче Тийм не сгреши и триумфира след 6:3 в тази част. Така той се нареди до Гастон Гаудио и Новак Джокович, които също са печелили по три или повече пъти на клей срещу Надал.

На полуфиналите поставеният под №5 Доминик Тийм ще срещне №6 в схемата Кевин Андерсън от ЮАР.