Един от фаворитите за спечелване на US Open Стефанос Циципас отпадна още на старта на турнира. Гръцкият тенисист сензационно загуби с 0:6, 11:6, 6:3, 5:7 от Даниел Галан.

На корт „Луис Армстронг“ 26-годишният колумбиец записа най-голямата победа в кариерата си, реализирайки деветия си мачбол след 2 часа и 48 минути. Той го направи в дебюта си в основната схема на турнира, след като преодоля квалификациите без да загуби сет.

Невероятно агресивната игра на Галан явно изненада Циципас, който разтриваше дясната си предмишница, но поне видимо нямаше физически проблем, който да влияе на играта му.

Гъркът се нужзаеше от 54 минути преди най-сетне да спечели гейм в мача. Оттам насетне обаче ситуацията на корта се промени. Колумбиецът започна да прави грешки. С ранен пробив в третия сет Циципас успя да го вземе и да намали изоставането си, а нов брейк в откриващия гейм на четвъртия все повече даваше надежди за предстоящ обрат.

Топ Коефициенти за Всички Мачове Всеки Ден!

Галан върна пробива за 4:4, но тепърва предстояха доста драматични моменти. При 4:5 Циципас отрази пет мачбола, а в следващия гейм имаше две възможности на свой ред да пробие. Колумбиецът също демонстрира хладнокръвие и поведе с 6:5. Стефанос спаси нови три мачбола, но при общо деветия ударът на гърка излезе в аут.

Така Даниел Галан продължава към втори кръг, където го очаква Джордан Томпсън. Австралиецът постигна пълен обрат срещу Лоренцо Сонего – 2:6, 1:6, 6:2, 6:4, 6:4. За Циципас ранното отпадане означава, че той се прощава с всякакви шансове да се изкачи под №1 след края на турнира.

Отпадането на световния №5 не бе единствената голяма изненада в късните часове на първия ден от програмата на US Open.Отпадна и първата ракета на САЩ Тейлър Фриц. Голямата надежда на домакините загуби с 7:6 (3), 6:7 (1), 3:6, 4:6 от сънародника си Брендън Холт, за когото това бе първи мач на ниво АТР изобщо. Световният №303 преодоля квалификациите след три трисетови победи, включително над Димитър Кузманов в последния кръг.