Бившият №3 в света Стан Вавринка изненадващо отпадна от скромния холандец Талон Грикспоор на старта на силния турнир в Ротердам. Швейцарецът допусна обрат и загуби от №259 в света след 6:4, 3:6, 2:6. Досега холандецът имаше едва две срещи в турнири от ATP и не бе печелил дори сет.

С успеха си представителят на домакините си гарантира участие в следващия етап, а това означава, че холандец ще се класира със сигурност на четвъртфинал. 21-годишният тенисист ще срещне в следващия кръг победителя от сблъсъка между неговите сънародници Робин Хаасе и Тимо де Бакер. Така един от тримата ще бъде евентуален съперник на Роджър Федерер в спор за място на полуфиналите. Преди това Федерер също трябва да стигне до тази фаза. Маестрото стартира в сряда срещу Рубен Бемелманс.