Норвежката Тора Бергер показа добра и бърза стрелба и спечели първия си златен олимпийски медал, след като триумфира в женския биатлон на 15 км индивидуално.

Два дни след петото й място в преследването на 10 км 20-годишната студентка пропусна само една мишена и финишира за 40 минути, 52,8 секунди.

Бергер, която направи безгрешни първи три стрелби, вдигна победоносно дясната си ръка при преминаването на финалната линия, преди да се срине на снега от умора. Това е първото олимпийско злато за Норвегия в женския биатлон.

Елена Хрустальова спечели среброто, като финишира на 20,7 секунди зад Бергер. За Казахстан това е първи олимпийски медал в женския биатлон. Трета остана Даря Домрачова от Беларус.

Българската представителка Нина Кленовска завърши на 48-о място с три пропуснати мишени и изоставане от 4:57,0 минути след Тора Бергер./БЛИЦ

Това е Тора Бергер
Място на раждане: Рингерике (Норвегия)
Най-добро предишно представяне на Олимпиада: Торино 2006 (пето място в щафетата 4х6 км)
Постижения в кариерата
Сребърен медал на 12,5 км масов старт от СП 2008
Сребърен медал на смесена щафета 4х6 км от СП 2006
Бронзов медал на 15 км индивидуално от СП 2009
Бронзов медал на смесена щафета 4х6 км + 4х7,5 км от СП 2007
Бронзов медал на щафета 4х6 км от СП 2007
Любопитен факт: Нейният златен медал е под № 100 за Норвегия от зимни олимпийски игри. Тя е сестра на Ларс Бергер, който също е биатлонист. Любимите й занимания в свободното време са лов и риболов.