Женският волейболен отбор на България записа първа победа на Световното първенство в Италия. Нашите момичета спечелиха срещу Турция с 3:2 (20:25, 25:23, 25:18, 25:27, 15:12). В предишните две срещи от турнира в Триест загубихме от Сърбия с 2:3 (19:25, 25:23, 19:25, 25:18, 12:15) и от изключително силния тим на Бразилия с 0:3 (19:25,22:25, 16:25) в мач от група “В”. Регламентът на турнира предвижда първите четири отбора от всяка от четирите групи да продължат във втори кръг.

Успехът тази вечер е двойно по-ценен, защото е срещу директен съперник. Селекционерът Владимир Кузюткин пусна като титуляр Нася Димитрова  до капитанката Страшимира Филипова в центъра. Това се оказа успешен ход за ветерана. Taлантливата волейболистка от Ямбол Нася Димитрова изигра блестящ мач и успя да привлече вниманието.

Началото беше силно за нашите момичета, които дръпнаха с 3:0, но след това грешките зачестиха, а атаката отново не бе на ниво. Емилия Николова бе с 33 % ефективност в нападение, а Добриана Рабаджиева - с 20 %. Това улесни допълнително съперника и Турция поведе след 25:20.

Втората част започна много слабо за България и Турция поведе с 15:10. Това обаче не отказа националките, които успяха не само да стопят пасива, а и да поведат с 16:15. Обратът определено даде импулс в играта на тима, а в центъра Страши Филипова и Нася Димитрова се представяха отлично. Така българските момичета изравниха след 25:23.

В третата част Емилия Николова подобри значително играта си (100 % в атака), така както и блокадата започна да функционира все по-добре (8 точки само на този елемент в тази част!). И благодарение на това България поведе в геймовете след 25:18.

В четвъртия гейм Турция поведе с 18:14, но това не отказа стремежа на българските волейболистки, които изравниха. Интригата продължи докрая на гейма, но турските състезателки първи достигнаха до геймбол при 24:23. Българските момичета се защитаваха храбро, но при третата си възможност Турция вкара мача в тайбрек след 27:25.

Тайбрекът също предложи много емоции, като първо Турция направи преднина от две точки, но след това с много сърцата игра нашият отбор поведе с 11:9, за да спечели мача след 15:12.

С 26 точки най-резултатна бе Елица Василева (5 блокади, 2 аса), а 23 добави Доби Рабаджиева (6 блокади). За Турция 20 точки направи родената в Разград и приятелка на волейболния национал Николай Николов Нериман Озсой (1 ас).

Вече сме на 4-то място във временното класиране с 3 точки след 1 победа и 2 загуби, колкото има и 5-ият Канада, но с по-лоши показатели. Утре (26 септември) е почивен ден на Мондиала. В събота (27 септември) играем с Канада от 11,30 часа.

БЪЛГАРИЯ - ТУРЦИЯ 3:2 (20:25, 25:23, 25:18, 25:27, 15:12)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Добриана Рабаджиева 23, Нася Димитрова 11, Елица Василева 26, Страшимира Филипова 11, Емилия Николова 17 - Мария Филипова-либеро (Диана Ненова 1, Елена Колева)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин.

ТУРЦИЯ: Гьозде Сонсирма 17, Кюбра Акман 17, Седа Токатлиоолу 16, Бахар Токсьой 9, Наз Айдемир 4, Нериман Йозсьой 20 - Гизем Карадайъ-либеро (Гюлдениз Йонал 2, Асуман Каракоюн 1)
Старши-треньор: Масимо Барболини