Националният отбор на България по волейбол се класира за полуфиналите на европейското първенство в Турция. Нашите победиха Холандия с 3:1 гейма след почти два часа битка и са в Топ 4 на надпреварата. Това се случва за първи път от 1995 година, когато в Гърция бяхме сред четирите най-добри отбора, но на полуфинала паднахме именно от Холандия.

В отделните геймове резултатът бе - 25:15, 26:24, 21:25, 28:26.

В първия гейм нашите започнаха много добре и поведоха с 4:2 и 8:6 до първото техническо прекъсване. ”Лалетата” съумяха да намалят до 8:9 и 11:12, но българската блокада заработи на познатото си високо равнище. Силна игра на Матей Казийски в атака изведе България до 16:12. Единична блокада и контраатака на Виктор Йосифов направиха преднината още по-голяма 20:14. Нова блокада на Йосифов и грешка в атака на Холандия изведе България до 25:15 в първия гейм.

Във втория гейм “лалетата” играха по-добре и те взеха първото прекъсване при 8:3. Холандците пак успяха да дръпнат с 3 точки при второто техническо прекъсване – 16:13. Преднината им нарасна до 4 точки при 18:14, но тук българските волейболисти заиграха отново силно и намалиха до 17:19 след двойна блокада. ”Лалетата” пак поведоха с 4 точки при 22:18 след нов ас на Клапвайк. Силвано Пранди взе прекъсване, което даде желания ефект – последваха 3 поредни точки за България – 21:22 след блокада на Христо Цветанов. Нов единичен блок на Христо Цветанов доведе резултата до равенство – 22:22. Волейболистите на България първи стигнаха до гейм-бол при 24:23, но го пропиляха. Пусната топка от Христо Цветанов изведе България до втори гейм-бол – 25:24. Блокада на Виктор Йосифов донесе успеха на националите във втората част с 26:24.

Третият гейм стартира изключително равностойно до 7:7. Грешен сервис на Роб Бонтье даде преднина от точка за България – 8:7. Равенството се запази до 10:10. Силна игра в атака на Валентин Братоев даде аванс от 14:11 за България. Двойна блокада на Холандия срещу Братоев пък изравни резултата до 15:15, след като в игра влезе високият 215 сантиметра Кай Ван Дайк. Нито един от двата тима не можа да вземе превес до 19:19. Блокада на Ван Дайк и аут при атака на Виктор Йосифов даде аванс на Холандия от 2 точки – 21:19. Блокадата на ”лалетата” изведе оранжевите до гейм-бол при 24:20. В крайна сметка Холандия спечели третата част с 25:21 след атака на Йерун Раувердинк.

В четвъртия гейм резултатът се движеше точка за точка в края, като имахме няколко шанса да затворим гейма и мача. Драмата настъпи на финалната права, когато нашите показаха страхотно хладнокръвие и измъкнаха така ценната победа с 28:26./БЛИЦ