България е на финал на квалификационния предолимпийски турнир по волейбол за жени в Баку (Азербайджан). В полуфинална среща дамите се наложиха с 3:1 гейма (25:22, 25:20, 23:25, 25:17) над Украйна. Във финала на надпреварата ще излезем срещу Азербайджан или Чехия, които играят по-късно днес. Победителят в турнира се класира за същинската квалификация, която е следващото лято.

Селекционерът Марчело Абонданца, при който имаме само победи, заложи на основния състав, като в хода на двубоя пусна и част от резервите.

Срещата започна с равностойна игра, но постепенно нашият тим наложи стила си. Страшимира Филипова бе почти безпогрешна при атаките си и на двете прекъсвания имахме аванс от по 2 точки – 8:6 и 16:14. Двата тима продължиха да редуват точки един за друг, но националките първи получиха геймбол при 24:22. Капитанката Страши Филипова с ас сложи край на частта за 25:22.

И вторият гейм започна равностойно. Постепенно натрупахме аванс от 4 точки (Емилия Николова 2, Габриела Коева, Любка Дебърлиева 1, Мария Каракашева)

при 14:10. Продължихме да доминираме в мача и поведохме със 7 точки при 18:11. До края Абонданца даде шанс на част от момичетата да отдъхнат, а резервите доиграваха частта, която взехме с 25:20.

С много обрати стартира третият гейм. Първо водехме с 4:2, после изоставахме с 4:5. Взехме аванс на прекъсването – 8:6, но след него изпаднахме в дупка и губехме с 9:11. При 12:12 изравнихме и поведохме с една точка след два хубави сервиса на Диана Ненова, която затрудни максимално посрещането на украинките. На прекъсването бяхме напред в резултата – 16:15, след което спечелихме 2 точки за 18:15. Нашият тим първи стигна двайсетата точка, а съперникът бе с 3 по-малко. След няколко наши грешки Украйна изравни при 21:21 и поведе с 23:21. Абонданца поиска прекъсване. Съперничките получиха геймбол при 24:23 и спечелиха частта с 25:23.

В четвъртия гейм отпускането в нашите редици вече нсе беше на лице. Много дисциплинирано дамите поведоха с 8:5 на първото прекъсване и имаха аванс от 5 точки на второто. Стигнахме 20-ата точка при 13 на съперничките. При 24:17 получихме мачбол и след хубав сервис на Ева Янева се поздравихме с победата.

БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА 3:1 (25:22, 25:20, 23:25, 25:17)

България: Добриана Рабаджиева (14 точки), Цветелина Заркова (8), Ева Янева (11), Елица Василева (16), Страшимира Филипова (11), Диана Ненова (2), Мария Филипова-либеро (Емилия Николова (2), Габриела Коева, Любка Дебърлиева (1), Мария Каракашева)