Мъжкият национален отбор на България по волейбол отстъпи на финалиста от последното европейско първенство Словения с 1:3 (21:25, 25:23, 23:25, 21:25) в първата контрола помежду им, изиграна в зала "Христо Ботев".

В допълнителния пети гейм "лъвовете" спечелиха с 25:21.

Двубоят бе наблюдаван от президента на БФВ Любо Ганев, както и от бившия национален селекционер Пламен Константинов, либерото на Хебър Теодор Салпаров, селекционера на тима под 20 години Мартин Стоев и други волейболни личности.

Утре (1 юни) ще се изиграе втората среща между двата отбора.

В първите четири контроли преди Лигата на нациите волейболистите на Николай Желязков победиха Испания във Вършец с 3:1 и 3:0 гейма, а по-късно се наложиха над Италия с 3:2 и загубиха с 0:5 след това.

Селекционерът използва широк състав в днешната проверка, като младият Александър Николов започна като титуляр.

Стартов състав на България: Мартин Атанасов, Николай Колев, Георги Сеганов, Алекс Грозданов, Радослав Парапунов, Александър Николов, Мартин Иванов - либеро (Светослав Иванов, Добромир Димитров, Денис Карягин, Аспарух Аспарухов).

Словенците поведоха в срещата от самото начало, след което "лъвовете" набраха инерция и стопиха разликата, като в крайна сметка изравниха за 17:17. Впоследствие съперникът реализира серията от точки, от които 3 аса. Това предопредели и развоя на гейма, спечелен от гостите.

Втората част протече равностойно до средата, след което словенските волейболисти взеха лек превес. Въпреки това "трикольорите" успяха да стигнат до равенство, а впоследствие и да поведат след сервис на Добромир Димитров, оставайки стабилни. Нашите момчета затвориха гейма в своя полза след атака на Мартин Атанасов и изравниха резултата в мача.

Равностойна бе играта и в третия гейм, като съперникът на моменти вземаше преднина, но бе бързо неутрализиран от "лъвовете". Играта продължи точка за точка, в ключовите моменти обаче състезателите на Марк Лебедев взеха своето.

Идентично протече и четвъртата част, но този път българските волейболисти поеха инициативата. След 11-та точка момчетата на Николай Желязков бяха водещи и оформиха разлика, но позволиха противникът да ги настигне. Борбата бе за всяка топка и всяка точка, впоследствие Словения ни проби в посрещане и отбеляза три последователни точки 22:19. Преднината се запази и сребърните медалисти от последните две европейски първенства затвори мача в своя полза  след 25:21 и 3:1.

Двата щаба се разбраха да изиграят още един гейм. В него българските волейболисти доминираха напълно и спечелиха с 25:21.