Волейболните национали на България сразиха аутсайдера Испания с 3:0 (25:15, 28:26, 25:21) на европейското първенство в Полша и запазват шансове за второто място в група „C".

Възпитаниците на Пламен Константинов трябваше задължително да запишат чиста победа и я постигнаха. Така при успех и над Словения в последния мач „лъвовете“ ще си гарантират второто място и по-лесен съперник за следващия етап на надпреварата.

По-рано днес Русия срази Словения с 3:0 и записа втора победа в групата, оглавявайки временното класиране.

В понеделник е последният мач на "лъвовете" от тази група срещу Словения от 18:30 часа. Двата тима се изправят в директен сблъсък за второто място. Първите три тима ще продължат участието си на шампионата, а четвъртият отбор отпада от надпреварата.

ПЪРВИ ГЕЙМ
Двата тима започнаха равностойно, но след това родните „трикольори” взеха инициативата и поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване.

Възпитаниците на Пламен Константинов играеха със силна мотивация и втората техническа пауза дойде при 16:12 в тяхна полза.

След това българските национали се развихриха. Николай Пенчев направи две поредни точки и резултатът стана 22:14. Виктор Йосифов даде геймбол след точка за 24:15 и в крайна сметка след само 22 минути тази част бе спечелена с 25:15.

ВТОРИ ГЕЙМ
Националите ни започнаха силно и след поредица от успешни начални удари поведоха с 6:1, а първата техническа пауза дойде при резултат 8:2 в тяхна полза след ас на Розалин Пенчев.

Ники Пенчев сгреши в атака и Испания започна да съкращава разликата – 11:7 за националите ни, чийто аванс се срина още при втората техническа пауза – 16:14. Постепенно испанците изравниха за 19:19, а след това и направиха пълен обрат с нови две точки – 19:21.

„Лъвовете” бяха на път да загубят гейма при 21:24, но се възползваха от грешки в испанската атака и изравниха за 24:24, а след това и спечелиха гейма след силен сервис на Тодор Скримов за 28:26.

ТРЕТИ ГЕЙМ
В началото на тази част играта бе равностойна и се водеше точка за точка. Националите ни все пак водеха с 8:7 при първата техническа пауза.

Испанците продължиха да дават отпор и да не изостават сериозно в резултата. Към края на гейма обаче "лъвовете" поведоха с 22:17, а след това имаха и няколко геймбола при 24:19. В крайна сметка България спечели с 25:21 и записа първа победа на Европейското в Полша.

БЪЛГАРИЯ – ИСПАНИЯ 3:0 (25:15, 28:26, 25:21)