Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Пред около 2500 зрители в зала "Арена Армеец" мъжкият национален отбор по волейбол на България обърна драматично Аржентина с 3:2 гейма (25:19, 21:25, 24:26, 25:11, 15:12) в мач от Група "D" на Световната лига. България е домакин на финалния турнир, който ще се проведе от 4 до 8 юли също в зала „Арена Армеец” в София, и играе мачовете си от Група “D” единствено за престиж. И след успеха си родните „трикольори” останаха на второ място в групата с 21 точки, докато „гаучосите” са трети със 17 пункта.

Двубоят започна равностойно, като в първия гейм борбата се водеше точка за точка. Все пак възпитаниците на Найден Найденов успяха да вземат преднина от 3 пункта при първото техническо прекъсване – 8:5 за България. Постепенно родните „трикольори” взеха инициативата и увеличиха аванса си до 6 точки – 16:10 при втората техническа пауза. След страхотно изпълнение на сервис от Виктор Йосифов преднината на България нарасна до 19:11. До края на гейма българите не допуснаха отпускане и го спечелиха с 25:19.

Втората част също започна доста равностойно, като първото техническо прекъсване дойде при 8:7 в полза на „гаучосите”. Геймът продължи да се развива точка за точка, но все пак аржентинците поведоха с 16:14 при втората техническа пауза. „Гаучосите” не се пропукаха до края на частта и в крайна сметка я спечелиха с 25:21, а така и изравниха резултата в мача.

България взе крехък аванс от една точка в началото на третия гейм и го увеличи на два пункта при първото техническо прекъсване – 8:6. Лека полека Цветан Соколов и компания се развихриха и увеличиха преднината си до 4 точки при 13:9. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:12 в полза на играчите на Найден Найденов. Последва сериозно отпускане в редиците на нашите национали и резултатът бе изравнен при 18:18. Найден Найденов взе прекъсване, което даде своя резултат и играчите му отново поведоха с 20:18. Въпреки всичко аржентинците успяха да изравнят до 23:23, а след това и спечелиха гейма с 26:24, за да поведат в мача.

В четвъртата част играчите на Найден Найденов се развихриха и поведоха убедително още от самото начало за 5:1, а първата техническа пауза дойде при 8:4 в тяхна полза. Виктор Йосифов и компания дори дръпнаха с 13:7, след което Тодор Алексиев сгреши при сервиса си. Второто техническо прекъсване дойде при 16:9 за българите. Този път те не изпуснаха инициативата и затвориха гейма при 25:11, за да докарат мача до тайбрек.

Решителният пети гейм започна с много оспорвана битка и играта се водеше точка за точка. Двата тима си размениха игралните полета при 8:7 за Аржентина. След страхотна атака на Цветан Соколов България обърна нещата до 10:9 в своя полза. След това Соколов сбърка при серивиса си и резултатът отново бе изравнен. Все пак родните „трикольори” отново поведоха след атака на Георги Братоев за 13:11. Последва добра блокада на Теодор Тодоров и 14:11, но след това Кастелани намали на 14:12. След грешка от сервис на аржентинците България спечели тайбрека с 15:12, а така и мача с 3:2 гейма.

АРЖЕНТИНА - БЪЛГАРИЯ 2:3 (19:25, 25:21, 26:24 11:25, 12:15)

Аржентина: Габриел Аройо, Иван Кастелани, Николас Уриарте, Мариано Хустиниано, Родриго Кирога, Максимилиано Гауна - Факундо Сантучи - либеро
Старши-треньор: Хуан Мануел Бариал

България: Георги Братоев, Владимир Николов, Николай Пенчев, Тодор Алексиев, Николай Николов, Теодор Тодоров - Теодор Салпаров-либеро
Старши-треньор: Найден Найденов