Националният отбор на България по волейбол загуби от Словакия с 2:3 гейма (24:26, 25:27, 26:24, 25:19, 15:17) първия си мач на Европейското първенство. Поражението е голяма изненада, тъй като съперникът беше определян като аутсайдер в група "D", в която са още Полша и Германия. Словакия в момента е на 33-о място в световната ранглиста.

Националите играят срещу европейския шампион Полша в неделя от 19 часа, а Словакия среща Германия.

Националният селекционер Радостин Стойчев започна с шестицата, която изнесе тежестта на мачовете от Световната лига – Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов и либерото Владислав Иванов. Извън групата останаха Методи Ананиев и Христо Цветанов.

За България добър мач направи капитанът Николов, но Казийски не бе на ниво. Големият проблем в отбора ни за пореден път бе посрещането, като този път и блокадата не работеше добре. По традиция сервисите на играчите ни бяха слаби и не затрудняваха съперника. Този път направихме и много грешки в нападение, като в първите два гейма имахме само 49 процента успешни атаки. Словаците успяваха да ни изненадат с атаки през центъра и спасяваха поти всяка топка попаднала в полето им.

Мачът започна с по-организирана игра на нашия тим. При първото техническо прекъсване водехме с 8:4, благодарение на отлични изяви на Теодор Тодоров и Виктор Йосифов. Словаците обаче доведоха развоя на частта до 9:9 и натрупаха аванс от 3 точки при 15:12, след което стигнаха до 16:14. След второто техническо прекъсване успяхме да изравним при 17:17. Когато стигахме важната 20-а точка, обаче съперникът ни имаше 22. След две успешни атаки на Тодор Алексиев направихме 23:23. Владо Николов застана на сервис и направи ас, но при геймбола прати топката в мрежата. Словакия отговори с два мощни сервиса, които не бяха разгадани от посрещачите ни и взе първия гейм с 26:24.

Втората част бе много равностойна, като в нито един момент някои от отборите нямаше по-голяма преднина от 1 точка. България и Словакия си разменяха атаки, но не правеха разлика. Матей Казийски заигра по-активно, а Цветан Соколов се появи на мястото на Владо Николов. И това обаче не помогна. Съперникът първи поведе с 2 точки разлика при 22:20. Изравнихме при 23:23 след ас на Казийски и стигнахме до геймбол, който бе отразен. Отразихме един геймбол на словаците, но при втория не успяхме – 25:27.

Третият гейм бе много важен за нас, като трябваше да го спечелим на всяка цена. Това стъписа играчите ни, които не са свикнали да се борят за подобни обрати и те започнаха с много грешки, благодарение на които съперникът водеше с 8:4 на първото прекъсване. Авансът им стигна 6 точки при 11:5. Последваха 5 точки за нашия тим, който намали на 10:11. Добре се включи талантът Тодор Скримов, който дебютира в официален мач на националния тим. Владо Николов с мощна атака направи 11:11, като това бе шестата ни поредна точка.

Словакия прекъсна серията ни след грешка на блокадата ни – 11:12. Казийски доведе до ново равенство. Младият Гаджанов се прояви добре на блок и за първи път в частта поведохме – 13:12. След размяна на точки на техническото прекъсване водехме с 16:15. играта бе равностойна до края. България получи първи геймбол при 24;23, но атаката на Скримов не сполучи. Владо Николов отново ни изведе напред, след което затворихме частта при 26:24.

В четвъртата част показахме по-добра игра. На първото прекъсване имахме аванс от 3 точки – 8:5 и постепенно го увеличихме до 13:6. До второто прекъсването запазихме преднината си от 6 точки – 16:10. Резултатът даде увереност на родните национали, които спокойно изчакаха края на гейма и го спечелиха с 25:19.

Тайбрекът започна с точка за България. Двата тима се вкопчиха в здрава битка, но разлика не се получаваше. Отборите смениха полетата си при 8:7 в полза на съперника. След паузата Словакия направи 9:7. Изравнихме след технична атака на Николов и негов хубав сервис. Едва при 12:11 излязохме напред, а след хубав сервис на Йосифов взехме нова точка – 13:11. Разменихме си по една успешна атака и след мощен удар на Казийски направихме 14:12. За съжаление пропиляхме два мачбола и Словакия изравни – 14:14. Дръпнахме отново, но след сервис на Казийски съперникът спаси трети мачбол и поведе с 16:15. Радостин Стойчев поиска прекъсване, но не помогна и загубихме тайбрека с 15:17.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВАКИЯ 2:3 (24:26, 25:27, 26:24, 25:19, 15:17)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2, Владимир Николов 18, Матей Казийски 28, Тодор Алексиев 10, Теодор Тодоров 2, Виктор Йосифов 11 - Владислав Иванов-либеро (Георги Братоев, Костадин Гаджанов 4, Цветан Соколов 4, Мартин Божилов-либеро, Тодор Скримов 3)

СЛОВАКИЯ: Бронислав Складани 3, Мартин Немец 33, Лукаш Дивис 26, Мартин Сопко 23, Емануел Кохут 9, Томаш Кмет 7 - Роман Ондрушек-либеро (Юрай Затко 1, Петер Михалович, Рихард Немец, Роберт Хупка)