Волейболните ни национали се класираха за световното първенство в Полша, въпреки че загубиха от Чехия с 2:3 (25:22, 18:25, 22:25, 25:18, 12:15) в последния си мач от група "I" на квалификациите. България се нуждаеше от спечелването само на един гейм, за да подпечатат класирането си сред най-добрите на планетата. Цветан Соколов и компания успяха да постигнат целта още в първата част, в която надделяха с 25:22 срещу домакините. Така България си гарантира първото място в група "I" и заслужено ликува.

В днешната среща с Чехия Тодор Алексиев бе оставен на пейката от селекционера Камило Плачи заради лека травма, като на негово място започна Валентин Братоев.

България поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване на първия гейм, след като Владимир Соботка прати сервиса си в аут. Нещата продължиха да се развиват точка за точка и родните трикольори водеха само с една точка при втората техническа пауза – 16:15. Валентин Братоев заби ас за 18:15, а малко по-късно остра атака на Николай Николов през центъра направи резултата 21:17. До края възпитаниците на Камило Плачи не допуснаха изненада, а грешен сервис на Чехия даде успеха на България в първата част с 25:22, което и класира родните трикольори за световното първенство.

Чехия поведе със 7:2 в началото на втория гейм и имаше аванс от 4 точки при първата техническа пауза – 8:4. Тази преднина се запази и до второто техническо прекъсване – 16:12, а до края на гейма България не успя да отвърне на удара и в крайна сметка чехите го спечелиха с 25:18.

България поведе с 3:1 в началото на третата част, но играта бе равностойна и авансът на възпитаниците на Камило Плачи при първото техническо прекъсване бе само точка – 8:7 след сервис в мрежата на Ондрей Худичек. След страхотна блокада на Валентин Братоев авансът на българите нарасна до 4 точки при 11:7. Постепенно обаче българите отстъпиха инициативата и губеха с 15:16 при втората техническа пауза. Играта започна да се води точка за точка и в крайна сметка чехите спечелиха гейма с 25:22, за да поведат и в мача.

В началото на четвъртия гейм България поведе с 5:3, а след това имаше само една точка аванс при първата техническа пауза – 8:7. Чехия получи червен картон за Ондрей Худичек в мача, което донесе още една точка за България и 16:13 при второто техническо прекъсване. Ас на Тодор Скримов и точка на Валентин Братоев доведоха нещата до 20:16, а до края на гейма не настъпиха изненади и българите го спечелиха с 25:18.

Тайбрекът започна равностойно, но чехите поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване. След това домакините не изпуснаха инициативата и след 15:12 спечелиха тайбрека, а с това и мача. Въпреки това обаче България ще играе на световното първенство в Полша.

ЧЕХИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (22:25, 25:18, 25:22, 18:25, 15:12)

ЧЕХИЯ: Радек Мах 9, Владимир Соботка 9, Петър Михалек 12, Ондрей Худичек 5, Ондрей Була 1, Давид Конечни 8 - Мартин Кристоф-либеро (Ян Щокър 14, Адам Бартош)