Националният отбол по волейбол загуби драматично първото си гостуване на Германия в Световната лига. Възпитаниците на Радостин Стойчев паднаха с 2:3 гейма (25:18, 25:21, 18:25, 18:25, 15:13), но в тайбрека съдиите подариха 2 точки на съперника.

Спечелената точка ни оставя на второ място в група “Б” на турнира. Ако утре победим Германия, запазваме големи шансове за второто място, което ще ни даде право на участие във финалната осмица на турнира.

Цветан Соколов излезе титуляр на мястото на контузения капитан Владимир Николов, а Валентин Братоев започна за сметка на неубедителния Тодор Алексиев. За съжаление Братоев се контузи още в първия гейм и се наложи Радостин Стойчев да прави рокади в състава. Соколов заби невероятните 33 точки (3 аса, 1 блок) в мача, а Матей Казийски добави още 11 точки. За Германия най-резултатен бе Йохен Шьоопс с 20 точки.

Мачът започна с размяна на точки. Техническото прекъсване дойде при 16:12 в полза на домакините. Съперникът направи 18:13 и тогава Братоев бе заменен принудително, след като изкълчи глезен. Грешките в играта ни продължиха и стигнахме до пасив от 7 точки – 14:21. До края на частта немците играха спокойно и я взеха с 25:18.

Във втория гейм поведохме с 4:2 след хубави изяви на Жеков и Тодоров. Съперникът обаче взе следващите 6 точки за 8:4. При второто прекъсване губехме с 13:16. И след него събитията не се промениха, като стигнахме до пасив от 6 точки - 14:20. С няколко успешни атаки доведохме резултата до 20:22, но накрая загубихме с 21:25.

Едва в третия гейм показахме желание за победа. Грешките в играта ни намаляха, а и започнахме да изпълняваме по-добре началните удари. След няколко миниобрата поведохме с 14:11. На второто техническо прекъсване авансът ни вече бе 4 точки – 16:12. Последва размяна на точки, като с хубава атака на Алексиев взехме 20-ата точка при 20:16. След това спокойно доиграхме гейма, който взехме с 25:18.

Добрата ни игра продължи и в четвъртия гейм. Матей Казийски, който има проблеми с кръста, също се разигра, като това се отрази положително на отбора. След игра точка за точка в началото дръпнахме с 13:9. При прекъсването водехме с 16:11, след което направихме 18:12 и 20:13. До края на частта дадохме 5 точки на немците и спечелихме с 25:18.

В тайбрека се играеше точка за точка, но съдията сгреши и Германия дръпна с 4:2. С две точки на Соколов изравнихме – 4:4. Реферът отново подари точка на съперника, който поведе с 5:4, но веднага стана 5:5. След размяна на точки двата тима смениха полетата си при предимство за България – 8:7. Йосифор рискува със сервиса за 8:8. Германия направи обрат - 10:9 и Стойчев поиска прекъсване. С нова мощна атака на Соколов изравнихме – 10:10. Тишер направи 11:10. При последвалата атака на Теодор Тодоров топката тупна на крайната линия на полето на Германия, главният рефер обаче даде точка за домакините - 12:10. При 13:11 немците направиха преднина от 3 точки – 14:11, след като тройна блокада хвана атака на Цветан Соколов. Спасихме първия мачбол с атака на Казийски, при втори Соколов сервира добре и намалихме до 13:14. Отново Соколов изпълни сервиз, но този път в мрежата. Германия спечели тайбрека с 15:13 и мача с 3:2 гейма.

ГЕРМАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (25:18, 25:21, 18:25, 18:25, 15:13)

България: Андрей Жеков (3 точки), Цветан Соколов (33), Матей Казийски (11), Валентин Братоев (3), Теодор Тодоров (8), Виктор Йосифов (4) - Владислав Иванов-либеро (Георги Братоев, Христо Цветанов (1), Тодор Алексиев (6), Николай Пенчев (2)