Националният отбор на България за жени до 17 години убедително лети към Европейското първенство. Преди втория мач от квалификационния турнир срещу Испания, спечелен с 3:0 (25:16, 25:16, 25:17) момичетата и треньорският щаб получиха четирилистни детелини от легендата Таня Гогова.

Класирането ще зависи от последния дуел срещу Словакия в събота от 18:00 ч. Неочаквано последният ни съперник сбърка с 2:3 (25:10, 25:22, 18:25, 24:26, 15:17) срещу сочения за аутсайдер Норвегия. Така скандинавките също мечтаеха за класиране преди мача си срещу отпадналия вече тим на Испания.

България беше с много класи над иберийките, които само в началото на първия гейм оказаха съпротива, която се изразяваше в игра точка за точка. Бързо обаче нашите „натиснаха газта“ и поведоха с 15:7. Плах опит на Испания за обрат стигна до 19:15 в наша полза и оттам всичко приключи в българска полза – 25:16.

Вторият гейм вече беше изцяло за отбора, воден от Диян Боюклиев. Българките съзнаваха голямата разлика в класите и не допуснаха дори да бъдат притеснени. С всяка минута авансът на нашите се увеличаваше. Още при 10:4 се видя, че няма как да се случи изненада. Българската мощ доведе до съкрушителното 19:9. Геймът завърши като първия 25:16.

Феновете в зала „Христо Ботев“ вече предчувстваха какво ще се случи и в третата част. Доминацията на България продължи да е също така мощна, а с наближаващата загуба Испания съвсем загуби увереност. Нашите бързо поведоха с 9:4, когато от мача бяха минали по-малко от 50 минути. Авансът ни продължи да расте и стигна 13:7. В края България триумфира, давайки само точка повече от първите два гейма – 25:17

На трибуните победата аплодира президентът на федерацията Любомир Ганев.